"Papirusy, mumie, złoto" - nowa wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie
Dodane przez emes dnia 12 grudzień 2011 21:16:24
"Papirusy, mumie, złoto" - nowa wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie Bogatą ekspozycję prezentującą ponad 120 zabytków pozyskanych w czasie pierwszych oficjalnych wykopalisk w Egipcie prowadzonych przez Polaka - hrabiego Michała Tyszkiewicza, dokładnie 150 lat temu, przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Egiptu "Herhor". Wystawę "Papirusy, mumie, złoto. Michał Tyszkiewicz i 150-lecie pierwszych polskich i litewskich wykopalisk w Egipcie." będzie można zwiedzać od 13 grudnia tego roku do 31 maja 2012 roku. Jej scenariusz opracował egiptolog i znany popularyzator starożytnego Egiptu prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. >>>
Treść rozszerzona

"Papirusy, mumie, złoto" - nowa wystawa w Warszawie

Bogatą ekspozycję prezentującą ponad 120 zabytków pozyskanych w czasie pierwszych oficjalnych wykopalisk w Egipcie prowadzonych przez Polaka - hrabiego Michała Tyszkiewicza, dokładnie 150 lat temu, przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Egiptu "Herhor".

"Papirusy, mumie, złoto" - nowa wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

Wystawę w PMA "Papirusy, mumie, złoto Michał Tyszkiewicz i 150-lecie pierwszych polskich i litewskich wykopalisk w Egipcie" będzie można zwiedzać od 13 grudnia tego roku do 31 maja 2012 roku. Scenariusz wystawy opracował egiptolog i znany popularyzator starożytnego Egiptu prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

"Chcemy uczcić bardzo ważny dla polskiej archeologii jubileusz 150-lecia pierwszych oficjalnych badań wykopaliskowych w Egipcie i utworzenia pierwszej znaczącej kolekcji zabytków egipskich" - wyjaśnia prof. Niwiński.

Hrabia Tyszkiewicz otrzymał oficjalną zgodę od ówczesnego władcy egipskiego Mohameda Saida-Baszy na wykopaliska. Dane mu było badać ruiny świątyni w Karnaku, największą nekropolę egipską w Sakkarze oraz grobowce w Tebach Zachodnich w Górnym Egipcie. Jak na swoje czasy badacz wykazał się sporym profesjonalizmem w czasie prac terenowych.

"Hrabia prowadził dokładny dziennik wykopaliskowy, rysował znajdowane zabytki i prowadził ich spis. Inni badacze tamtych czasów nie dbali o takie szczegóły, tylko szybko spieniężali wydobyte artefakty" - mówi prof. Niwiński.

Późniejsze osiągnięcia polskich archeologów w Egipcie, prowadzone pod kierunkiem profesora Kazimierza Michałowskiego i jego uczniów stanowią kontynuację tamtych zapomnianych sukcesów.

"Dziś polska archeologia śródziemnomorska należy do tych dziedzin nauk humanistycznych, którymi mamy prawo się szczycić, a jej wyniki uzyskane na terenie Egiptu należą do najbardziej spektakularnych" - informują organizatorzy wystawy.

Bogata kolekcja Tyszkiewicza na przestrzeni lat trafiła do różnych krajów. Teraz, po raz pierwszy, jej część powróci na kilka miesięcy do Polski. Na wystawie będzie można zobaczyć obiekty obecnie przechowywane w paryskim Muzeum Luwru, Muzeum Sztuki im. M. Ciurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowym Litwy w Wilnie, Muzeum Sztuki w Wilnie oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.

"To nie jest zwykła wystawa muzealna. Gwarantujemy, że wpłynie na wszystkie zmysły. Dodatkowo przygotowaliśmy możliwość zwiedzania dla osób niepełnosprawnych" - dodaje prof. Niwiński.

Ekspozycja jest szczególnie adresowana do młodzieży szkolnej. Przygotowano dla niej specjalne zajęcia i warsztaty tematyczne.

Wernisaż wystawy, który odbędzie się 12 grudnia, poprzedzi konferencja naukowa z udziałem m.in. prof. A. Niwińskiego, dr Aldony Snitkuviene z Narodowego Muzeum Sztuki w Kownie oraz Marioli Kaźmierczak - doktorantki paryskiej Sorbony.

Pełen program wydarzenia jest dostępny tutaj.

Wystawa jest dwujęzyczna - podpisy są po polsku i angielsku. Komisarzem wystawy w PMA jest Joanna Kołacińska. Patronat honorowy nad ekspozycją objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce Reda Bebars. Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce