Ludzie migrowali z Afryki już ponad 100 tys. lat temu, przez Półwysep Arabski
Dodane przez emes dnia 05 grudzień 2011 13:54:04
Narzędzia znalezione w górach Dhofar w Omanie. Fot. PLoS ONE, lic. Creative Commons. Grupy Homo sapiens migrowały z Afryki już ponad 100 tysięcy lat temu przez Półwysep Arabski, a nie jak uważano dotychczas 40-70 tysięcy lat temu wzdłuż morskich wybrzeży. Kolejnych dowodów potwierdzających powyższy scenariusz dostarczyły badania międzynarodowego zespołu pod kierunkiem Jeffrey'a Rose'a z University of Birmingham prowadzone w południowym Omanie, w górach Dhofar. >>>
Treść rozszerzona

Ludzie migrowali z Afryki wcześniej i inną trasą niż sądzono

Ślady wczesnych migracji człowieka z Afryki, sprzed ponad 106 tys. lat, odnaleziono w Omanie. Świadczą one, że ludzie migrowali z Afryki kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej niż sądzono dotychczas - informują naukowcy na łamach pisma "PLoS ONE".

Dotychczas, na podstawie badań genetycznych, pierwsze migracje człowieka współczesnego z Afryki datowano na 40-70 tys. lat temu. Najnowsze odkrycia archeologiczne każą przesunąć ten moment na co najmniej 106 tys. lat temu.

Badania archeologiczne międzynarodowego zespołu pod kierunkiem Jeffrey'a Rose'a z University of Birmingham były prowadzone w południowym Omanie, w górach Dhofar. W wyniku intensywnych prac archeologicznych naukowcy zidentyfikowali ponad 100 stanowisk, które sklasyfikowano jako "nubijska średnia epoka kamienna".

Narzędzia znalezione w górach Dhofar w Omanie. Fot. PLoS ONE, lic. Creative Commons.
Narzędzia znalezione w górach Dhofar w Omanie.
Fot. PLoS ONE, lic. Creative Commons.

Tego typu narzędzia kamienne, które teraz odkryto w Omanie, znajdowano dotąd wyłącznie na stanowiskach nubijskich. Tym razem po raz pierwszy natrafiono na nie poza Afryką.

"To, co tak bardzo ekscytuje w tym odkryciu, to zupełnie nowy scenariusz, niemal nie brany dotąd pod uwagę - wyjaśnia Rose - Nowe odkrycia podważają od dawna przyjęte założenia na temat czasu i trasy ekspansji wczesnych ludzi z Afryki".

Jeden z popularnych scenariuszy, opisujący trasę migracji pierwszych ludzi, przyjmował, że odbywała się ona wzdłuż wybrzeży morskich. Jednak obecnie również ten element scenariusza został zanegowany. Odkryte stanowiska archeologiczne ulokowane są bowiem w głębi lądu.

W tym czasie Półwysep Arabski był krainą obfitującą w roślinność i zwierzynę. "Na chwilę południowa Arabia stała się zielonym rajem, bogatym w różnego rodzaju zasoby, słodką wodę i wysokiej jakości krzemień do wyrobu narzędzi" - opisuje Rose.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


O badaniach w Omanie pisze też PolskieRadio.pl w artykule "Z Afryki wyszliśmy wcześniej i inną trasą", m.in.:

"Podobieństwo odkrytych właśnie narzędzi z Omanu i narzędzi z Afryki północnej zostało dostrzeżone także przez innych badaczy. (...) Philip Van Peer z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) uważa, że narzędzia z Omanu są bardziej "nubijskie" niż narzędzia z afrykańskiej Nubii - a jest w tej dziedzinie specjalistą.

Wciąż nierozwiązane pozostaje pytanie, czy migracja sprzed 106 tys. lat miała ciąg dalszy czy też dawni ludzie przybyli na tereny Omanu i tam wymarli."