Bolesławiec: średniowieczny warsztat garncarski odkryty na Górnym Przedmieściu
Dodane przez emes dnia 23 listopad 2011 09:20:19
Fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Pozostałości garncarni odkryli archeolodzy przy ul. Asnyka na terenie Górnego Przedmieścia w Bolesławcu (Dolnośląskie). To już druga i jednocześnie najstarsza średniowieczna garncarnia znaleziona na terenie miasta - wstępne datowanie znaleziska wskazuje na XV w. Bolesławiec od wieków słynie jako prężnie działający ośrodek wyrobów ceramicznych. W kronikach miejskich znajduje się informacja o istnieniu w XVI-wiecznym Bolesławcu pięciu garncarni. W roku 2007 archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odkryli pozostałości podobnej pracowni przy ul. Piaskowej. >>>
Treść rozszerzona

W Bolesławcu odkryto średniowieczną garncarnię

Pozostałości pochodzącej prawdopodobnie z XV w. garncarni odkryli archeolodzy w Bolesławcu (Dolnośląskie). To już druga i jednocześnie najstarsza średniowieczna garncarnia znaleziona na terenie miasta.

Pozostałości garncarni odkryto podczas prac ziemnych przy budowie galerii handlowej - poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Bolesławcu Agnieszka Gergont.

Fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Odkrycia dokonali archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Wydobyli oni z ziemi niemal 4 tys. fragmentów ceramiki. "Pośród nich rozpoznano wiele ciekawych form: garnki różnej wielkości, dzbany i dzbanki, naczynia typu Tuellenkanne, butle, patelnie na nóżkach oraz pokrywki. Nie były one szkliwione. Na niektórych widoczne są ślady prostej dekoracji rytej, radełkowania oraz malatury" - poinformowała rzeczniczka.

Cześć znalezionych naczyń nosi ślady deformacji, które powstały podczas wypalania. Wstępne datowanie znaleziska wskazuje na XV w.

Bolesławiec od wieków słynie jako prężnie działający ośrodek wyrobów ceramicznych. W XIV w. odkryto w jego okolicach bogate pokłady glinki ceramicznej, z których czerpie się do dziś. Jak podaje rzeczniczka magistratu, w kronikach miejskich znajduje się informacja o istnieniu w XVI-wiecznym Bolesławcu pięciu garncarni; jednej w obrębie tzw. Górnego Przedmieścia i czterech położonych na terenie Dolnego Przedmieścia. W roku 2007 archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odkryli garncarnię przy ul. Piaskowej.

Warsztat garncarski na sztychu z 1568 roku, autor: Hans Sachs.
Warsztat garncarski na sztychu z 1568 roku, autor: Hans Sachs.

Przełomowym dla miejscowego garncarstwa był wiek XIX. Wówczas to tworzył mistrz Johann Altmann, którego cienkościenna kamionka odlewana wraz z dekoracją z biało wypalającej się glinki zdobyła uznanie króla Fryderyka Wilhelma III. W XIX w. w Bolesławcu funkcjonowało 15 dużych garncarni, których wyroby trafiały do wszystkich krajów Europy.

Ceramika bolesławiecka. Fot. Wikimedia Commons, autor: Wolpertinger from de.wikipedia.org, lic. CC-BY-SA-3.0)
Ceramika bolesławiecka.
Fot. Wikimedia Commons, autor: Wolpertinger from de.wikipedia.org, lic. CC-BY-SA-3.0

Produkcja ceramiki została reaktywowana po II wojnie światowej. Dziś produkty bolesławieckich rzemieślników cenione są ze względu na walory użytkowe oraz artystyczne w wielu krajach na świecie. Ceramikę bolesławiecką charakteryzuje m.in. tzw. technika stempelkowa, w której wzory w postaci gałązek, kwiatów, ptaków i innych elementów graficznych nakładane są na naczynia ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanych stempli.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce