PŁONINA koło Bolkowa: zakończyły się pierwsze badania wykopaliskowe na zamku Niesytno
Dodane przez emes dnia 23 listopad 2011 09:19:17
Wyniki prac archeologicznych, źródło: PAP - Nauka w Polsce, autor: T. Olszacki.Relikty XV-wiecznych murów obwodowych wyznaczających obszar nieznanego dotąd dziedzińca odkryli archeolodzy w czasie październikowych prac na terenie zamku Niesytno w Płoninie koło Bolkowa (woj. dolnośląskie). W innym miejscu badacze natknęli się na XV-wieczne mury przedbramia wiodącego ku wieży mieszkalnej, odsłonili również najniższą kondygnację kamienicy zamkowej, gdzie zidentyfikowano duże pomieszczenia piwniczne i klatkę schodową z okresu średniowiecza. W trakcie prac zgromadzono bardzo dużą ilość ułamków średniowiecznych i nowożytnych naczyń oraz bogato zdobionych renesansowych kafli. Badania objęły był teren średniowiecznego zamku, a w mniejszym zakresie przyległego do niego pałacu z XVI wieku. >>>
Treść rozszerzona

Zakończyły się pierwsze badania wykopaliskowe na zamku Niesytno

XV-wieczne mury obwodowe średniowiecznej warowni odkryli archeolodzy w czasie październikowych prac na terenie zamku Niesytno w Płoninie koło Bolkowa (woj. dolnośląskie).

"To jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych dolnośląskich zamków, którego początki wiązać można z rodziną von Czirn (przełom XIV/XV wieku), do której przylgnęła fama rycerzy rozbójników - raubritterów. W 1432 roku, kiedy zamek należał do husyty: Hayna von Czirn, został zdobyty i zniszczony przez wojska mieszczan świdnickich, lecz jego właścicielowi udało się zbiec na pobliską warownię Sokolec" - mówi szef wykopalisk Tomasz Olszacki z łódzkiej firmy Castrum et Terra Sp. z o.o.

Tegorocznymi badaniami objęto głównie teren średniowiecznego zamku, a w mniejszym zakresie przyległego do niego pałacu, ufundowanego w połowie XVI stulecia przez rodzinę Zedlitzów.

Zamek Niesytno. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jerzy Strzelecki, lic. CC-BY-SA-3.0
Zamek Niesytno. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jerzy Strzelecki, lic. CC-BY-SA-3.0

Pałac w Płoninie przylegający do zamku Niesytno. Źródło: Wikimedia Commons, autor: André Offringa
Pałac w Płoninie przylegający do zamku Niesytno.
Źródło: Wikimedia Commons, autor: André Offringa

Największym odkryciem są relikty murów obwodowych z XV wieku, które wyznaczały obszar nieznanego dotąd dziedzińca, przyległego od strony zachodniej do średniowiecznej kamienicy zamkowej. Podwórzec wyłożono płytami z występujących lokalnie skał, tzw. zieleńców. W innym miejscu badacze natknęli się na XV-wieczne mury wąskiego przedbramia wiodącego ku wieży mieszkalnej.

Relikt muru obwodowego, źródło: PAP - Nauka w Polsce, autor: T. Olszacki.
Relikt muru obwodowego. Źródło: PAP - Nauka w Polsce, autor: T. Olszacki.

"Szczególnie zainteresowała nas warstwa spalenizny wśród której odkryliśmy liczne groty bełtów do kuszy. Naszym zdaniem jest to świadectwo jednej z licznych wojen toczonych na Śląsku w XV wieku, które przetoczyły się także i przez Niesytno" - dodaje Olszacki.

Ponadto badacze odsłonili najniższą kondygnację kamienicy zamkowej, gdzie zidentyfikowano duże pomieszczenia piwniczne i klatkę schodową z okresu średniowiecza. W trakcie badań zgromadzono bardzo dużą ilość ułamków średniowiecznych i nowożytnych naczyń oraz bogato zdobionych wyobrażeniami figuralnymi renesansowych kafli, którymi pierwotnie wyłożone były piece.

Wyniki prac archeologicznych, źródło: PAP - Nauka w Polsce, autor: T. Olszacki.
Wyniki prac archeologicznych.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, autor: T. Olszacki.

Archeolodzy pojawili się na zamku w związku z planowanym przez obecnych właścicieli warowni projektem budowlano-konserwatorskim.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Więcej o badaniach i duuużo zdjęć: http://niesytno.pl