MALBORK: średniowieczny most i XV-wieczny koncerz znalezione w fosie zamkowej
Dodane przez emes dnia 19 listopad 2011 00:25:20
Most z XV w. Fot. PAP - Nauka w Polsce, autor: Patryk Muntowski. Relikty drewnianych konstrukcji średniowiecznego mostu wzniesionego w połowie XV w., zachowany w dobrym stanie XV-wieczny koncerz i wiele innych interesujących zabytków odkryli archeolodzy na Zamku krzyżackim w Malborku. Celem prac było znalezienie odpowiedzi na pytania związane z historią najmłodszej części zamku - wału von Plauena. To pod nim archeolodzy znaleźli średniowieczne relikty. >>>
Treść rozszerzona

Na Zamku Malborskim odkryto średniowieczny most

Relikty drewnianych konstrukcji średniowiecznego mostu wzniesionego w połowie XV w. na Zamku krzyżackim w Malborku, znaleźli archeolodzy z firmy Antiqua pod kierunkiem dr. Bogdana Bobowskiego. O swoich odkryciach naukowcy opowiedzą podczas rozpoczętej 16 listopada w Malborku XVIII Sesji Pomorzoznawczej za lata 2009-2011.

Według badaczy, zachowane elementy drewniane wykonano przynajmniej w czasie dwóch faz funkcjonowania mostu.

"Najstarsze są bez wątpienia pozostałości z pierwszego mostu wiodącego do Bramy Nowej. Potwierdziły to wyniki analizy dendrochronologicznej, datującej jego elementy na lata około 1450-1453" - wyjaśnił PAP dr Bobowski.

Most z XV w. Fot. PAP - Nauka w Polsce, autor: Patryk Muntowski.
Most z XV w. Fot. PAP - Nauka w Polsce, autor: Patryk Muntowski.

Most z XV w. Fot. PAP - Nauka w Polsce, autor: Patryk Muntowski.

Most z XV w. Fot. PAP - Nauka w Polsce, autor: Patryk Muntowski.

Ponadto archeolodzy natrafili na kilka młodszych drewnianych elementów budowlanych, wprowadzonych zapewne w trakcie napraw mostu w XVII wieku.

Fosa zamkowa dostarczyła wielu interesujących zabytków. Są wśród nich monety z czasów krzyżackich, polskich i pruskich, jak i liczne militaria: groty bełtów (pociski do kusz), pociski ołowiane, kule kamienne. Spore nagromadzenie broni archeolodzy wiążą z potyczkami, które w tym miejscu rozegrały się w czasie Wojny Trzynastoletniej w dniach 5-6 czerwca 1457 roku.

"Niewątpliwie najciekawszym znaleziskiem, pozyskanym z dna fosy Bramy Nowej jest XV-wieczny koncerz - rodzaj długiego miecza, używanego zarówno przez jazdę, jak i piechotę. To broń przeznaczona do penetracji kolczug i niszczenia zbroi" - uważa kierownik badań.

Jego zdaniem, jest to niezwykle rzadkie znalezisko. "W zbiorach polskich znajdowały się dotychczas dwa egzemplarze - jeden z Kalisza oraz drugi z przedrozbiorowej zbrojowni malborskiej, obecnie na Wawelu" - dodał.

Zabytek zachowany w całości, w dobrym stanie, został już poddany profesjonalnej konserwacji przez pracownię konserwatorską Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Po wstępnym oczyszczeniu okazało się, że broń zdobiły na głowni dwa złocone krzyże. Zabytek wzbogacił zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku.

Celem badań archeologicznych, które trwały od marca do lipca tego roku, było znalezienie odpowiedzi na wiele pytań związanych z historią najmłodszej części zamku - wału von Plauena, czyli fortyfikacji ziemno-murowanej, przystosowującej zamek do obrony przed bronią palną. To pod nim archeolodzy znaleźli średniowieczne relikty.

Prace archeologiczne na Zamku krzyżackim w Malborku są realizowane w ramach zadania "Aktywizacja turystyczna wschodnich terenów zespołu zamkowego w Malborku", odbywającego się w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Zostały przeprowadzone przez Pracownię Archeologiczną Antiqua.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce