BUSKO-ZDRÓJ: groby kultury pomorskiej w piaskowni w Oleszkach koło Buska-Zdroju
Dodane przez emes dnia 10 listopad 2011 20:54:50
Rekonstrukcja grobu kultury pomorskiej w muzeum w Grudziądzu (fot. Wikimedia Commons, autor: Ciacho5, lic. CC-BY-SA-3.0) Trzy groby kultury pomorskiej zostały odsłonięte w wyniku obsunięcia się ściany wyrobiska piaskowni w Oleszkach (Świętokrzyskie, gmina Busko-Zdrój). O odkryciu archeologów poinformował sołtys wsi, pasjonat archeologii, Stanisław Prędki. Znaleziska po badaniach i konserwacji trafią do Muzeum Regionalnego w Pińczowie. >>>
Treść rozszerzona

Groby kultury pomorskiej w piaskowni w Oleszkach koło Buska-Zdroju

Trzy groby kultury pomorskiej zostały odsłonięte w wyniku obsunięcia się ściany wyrobiska piaskowni w Oleszkach (Świętokrzyskie, gmina Busko-Zdrój).

Oględzin znaleziska dokonali Daniel Czernek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i Dariusz Greń, archeolog współpracujący z Muzeum Regionalnym w Pińczowie, których o odkryciu poinformował sołtys wsi, pasjonat archeologii, Stanisław Prędki.

Rekonstrukcja grobu kultury pomorskiej w muzeum w Grudziądzu (fot. Wikimedia Commons, autor: Ciacho5, lic. CC-BY-SA-3.0)Groby sprzed około 2,5 tysiąca lat, charakterystyczne dla kultury pomorskiej (kultura epoki żelaza zajmująca w okresie VII-III w. p.n.e. teren niemal całej Polski), pojawiły się w miejscu, w którym od lat okoliczni mieszkańcy wybierają piasek, w ścianie urwiska.

Pierwszy grób - gliniane naczynie przykryte misą i obłożone kamieniami - był mocno zniszczony przez korzenie drzew. Kolejne dwa były znacznie lepiej zachowane, a jeden z nich dosyć nietypowy jak dla kultury pomorskiej: szczątki spoczywały pod odwrócona misą, bez kamiennej obstawy.

Zabytki po badaniach i konserwacji trafią do Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

To nie pierwsze odkrycie w wyrobiskach piaskowni w Oleszkach - podobne znaleziska archeolodzy badali już tutaj kilkanaście razy.

Daniel Czernek z WUOZ w Kielcach zapowiada na przyszły rok na cmentarzysku w Oleszkach badania archeologiczne na szerszą skalę.

Więcej: Gazeta.pl Kielce - Groby wyszły w piaskowni

Zdjęcia: Gazeta.pl Kielce - Archeolog Dariusz Greń podczas pracy w piaskowni w Oleszkach