OLSZTYN: skarb znaleziony w lipcu w lesie między Suszem i Prabutami trafił do Muzeum Warmii i Mazur
Dodane przez emes dnia 09 listopad 2011 09:41:02
Srebrny skarb z XI wieku przypadkowo znaleziony w lipcu, w lesie rozciągającym się między miejscowościami Susz (warmińsko-mazurskie) i Prabuty (pomorskie), trafił do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Skarb zawiera 155 srebrnych monet (głównie arabskie dirhemy i zachodnioeuropejskie denary) oraz liczne liczne ozdoby skandynawskie i słowiańskie: srebrne pierścienie, bransolety, wisiory, zawieszki, naszyjnik, paciorki z bursztynu, karneolu i kryształu górskiego. Szczególnie cenna jest zachowana w całości kaptorga ze srebrnym łańcuchem - pudełko służące do noszenia na szyi amuletów, relikwii lub pachnideł (to jeden z sześciu takich przedmiotów odnalezionych dotychczas w Polsce). W połowie listopada znalezisko zostanie po raz pierwszy zaprezentowane publicznie na zamku w Olsztynie. >>>
Treść rozszerzona

Srebrny skarb spod Susza trafił do muzeum w Olsztynie

Pochodzący z XI wieku srebrny skarb z okolic Susza trafił do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Wkrótce po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie - poinformował kustosz działu archeologii olsztyńskiego muzeum, Jarosław Sobieraj.

Ważący ponad pół kilograma gliniany garnek, pełen wczesnośredniowiecznych monet i srebrnych ozdób, znalazł w lipcu podczas spaceru w lesie pod Suszem mieszkaniec Prabut, Zbigniew Krysiński. Cenne przedmioty leżały na zaoranym przez robotników leśnych pasie ziemi.

Uczciwy znalazca przekazał precjoza do urzędu miasta w Prabutach, skąd trafiły one do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Teraz, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, skarb przekazano do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Jarosław Sobieraj z działu archeologii olsztyńskiego muzeum powiedział, że w połowie listopada znalezisko zostanie po raz pierwszy zaprezentowane publicznie na zamku w Olsztynie.

Skarb, datowany na połowę XI wieku, zawiera 155 srebrnych monet, w tym wiele siekańców - głównie arabskich dirhemów, oraz zachodnioeuropejskie denary biskupie, królewskie i cesarskie, wśród nich monety w typie denarów Ottona III i Adelajdy.

Szczególnie cenna jest zachowana w całości kaptorga ze srebrnym łańcuchem, pudełko służące do noszenia na szyi amuletów, relikwii lub pachnideł. To jeden z sześciu takich przedmiotów odnalezionych dotychczas w Polsce.

Wśród kosztowności są także liczne ozdoby skandynawskie i słowiańskie - srebrne pierścienie, bransolety, wisiory, zawieszki i naszyjnik, a także paciorki z bursztynu, karneolu i kryształu górskiego. Zachowała się nawet część tkaniny, którą owinięto skarb przed ukryciem w ziemi.

"Są to przedmioty niezwykle piękne i stanowiące niesłychanej wartości źródło historyczne. Znalezisko spod Susza stanowi zupełnie unikalną kronikę dziejów tych ziem" - powiedział Jarosław Sobieraj.

Po pierwszym publicznym pokazie skarb zostanie poddany konserwacji, powstanie też opracowanie naukowe znaleziska. Olsztyńskie muzeum będzie ubiegać się o dotacje na ten cel z ministerstwa kultury.

To już trzeci skarb znaleziony w powiecie iławskim, który trafił w ciągu ostatnich dwóch lat do Muzeum Warmii i Mazur. Przed rokiem blisko 800 srebrnych przedmiotów z XI wieku, odnalezionych na polu pod wsią Mózgowo, dostarczyli badacze lokalnej historii ze stowarzyszenia Ylavia. Wcześniej ponad 100 szelągów krzyżackich z XV wieku przekazali poszukiwacze z Klubu Odkrywcy z Susza.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce