GLIWICE: archeolodzy odsłonili średniowieczną drewnianą drogę i biegnący wzdłuż niej rynsztok
Dodane przez emes dnia 30 wrzesień 2011 21:51:43
Fot. PAP/Andrzej Grygiel / PAP - Nauka w Polsce Fragmenty drewnianej nawierzchni drogi i biegnące wzdłuż niej koryto z desek - rynsztok, datowane na XIV wiek, odkryto pod warstwą ziemi wzdłuż ul. Plebańskiej. Droga została odsłonięta do tej pory na długości około 70 m., nie jest znana na razie jej szerokość, ale wynosi co najmniej 1,5-2 metry. Prace trwają - tuż za korytem natknięto się na dwie belki, które być może są pozostałością chat z przełomu XIII i XIV w. >>>
Treść rozszerzona

W Gliwicach odkryto średniowieczną drewnianą drogę

Fot. PAP/Andrzej Grygiel / PAP - Nauka w PolscePochodzące ze średniowiecza drewniane nawierzchnie drogi i biegnący wzdłuż niej rynsztok odkryto w Gliwicach. Znalezisko jest datowane na XIV wiek. W ocenie archeologów, jest dowodem na to, że miasto już setki lat temu było stosunkowo dobrze zorganizowane.

Do odkrycia doszło w czasie modernizacji nawierzchni ulic dochodzących do gliwickiego rynku - poinformował w czwartek dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Trzy drewniane nawierzchnie drogi odkryto pod warstwą ziemi wzdłuż ul. Plebańskiej. To główna trasa prowadząca z rynku w kierunku Bramy Raciborskiej.

"To wyjątkowe znalezisko, dlatego że Gliwice od wielu lat są penetrowane przez badania archeologiczne, wszystkie inwestycje w rejonie starego miasta objęte są nadzorami archeologicznymi. Gliwicki rynek jest prawie w 100 proc. przebadany” - zaznaczył dr Pierzak.

Droga została odkryta do tej pory na długości około 70 m. Jej szerokość na razie trudno precyzyjnie ocenić, bardzo blisko dochodzi do budynków i ten etap badań będzie prowadzony pod sam koniec. Na razie wiadomo, że miała co najmniej 1,5-2 m.

Podczas badań okazało się, że wzdłuż drogi biegnie drewniany rynsztok. Został wykonany z desek od długości 2-3 metrów, tworzących dno, zaś jego brzegi stanowią pionowe deski, wzmocnione od wewnętrznej strony kołkami.

Utwardzona nawierzchnia głównej arterii wylotowej w kierunku Raciborza i biegnące wzdłuż niej koryto, odprowadzające do miejskiej fosy wody deszczowe i ścieki - to pokazuje, że Gliwice były dość dobrze zorganizowane, miasto nie tonęło w błocie - mówią specjaliści.

Okres, w którym powstała droga archeolodzy ocenili w oparciu o znalezione przy niej materiały ceramiczne. Są one datowane na XIV wiek. Dodatkowych informacji - dotyczących okresu, w którym zbudowano drogę, jak i rodzaju użytego drewna - dostarczą badania dendrochronologiczne.

Kiedy na ul. Plebańskiej odkryto drogę i rynsztok, roboty przeniesiono na inne ulice. Miasto zabezpieczyło też środki na konserwację drewna. Według planów, kilkumetrowy odcinek drogi i koryta zostanie wycięty i po zabiegach konserwatorskich trafi do gliwickiego muzeum.

Prace archeologiczne w tym rejonie potrwają jeszcze długo. Tuż za korytem natknięto się na dwie belki, które być może są pozostałością chat z przełomu XIII i XIV w.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce