Bruk kamienny i setki przedmiotów znalezionych w czasie badań sukiennic w Sejnach
Dodane przez emes dnia 27 sierpień 2010 12:35:32
Bruk kamienny i "mnóstwo przedmiotów" (głównie ceramiki) znalezionych zostało w czasie drugiego etapu prac w Sejnach (Podlaskie) na terenie, gdzie do 1943r. istniały sukiennice z 1. poł. XIX w. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (StonZ) chce zrekonstruować budynek, byłyby to drugie sukiennice w Polsce po sukiennicach krakowskich.  >>>
Treść rozszerzona

Muzealnicy zakończyli drugi etap wykopalisk w Sejnach (Podlaskie) na terenie, gdzie istniały sukiennice. Podczas wykopalisk znaleziono setki przedmiotów sprzed drugiej wojny światowej - informuje Anetta Ejdulis z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (StonZ) chce odbudować ten cenny zabytek z XIX wieku, spalony podczas II wojny światowej przez Niemców. W czerwcu tego roku miasto przekazało stowarzyszeniu działkę pod budowę obiektu.

"Zakończyliśmy drugi etap badań w miejscu, gdzie stały sukiennice. Odkopaliśmy tam bruk kamienny, pod którym znaleźliśmy mnóstwo przedmiotów, najwięcej ceramiki" - powiedziała PAP Ejdulis.

Dodała, że teraz eksperci zinwentaryzują znaleziska. Pierwsze badania miały miejsce ponad rok temu. Wówczas muzealnicy odkryli fragment fundamentu sukiennic, prawie 700 fragmentów ceramiki, 60 fragmentów zdobionych i sygnowanych kafli, ponad 100 fragmentów szkła i porcelany oraz monety carskie z XIX wieku i niemieckie z 1940 roku.

STOnZ przeprowadziło w sumie badania na terenie 2 arów w parku w centrum Sejn, gdzie stały sukiennice. Miejsce na którym znajdował się obiekt jest większe, ale obecnie jest tam fontanna miejska i działka prywatna z domem.

Stowarzyszenie chce zdobyć pieniądze na rekonstrukcję obiektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Gdyby udało się odbudować obiekt, byłyby to drugie sukiennice w Polsce po sukiennicach krakowskich.

Sukiennice sejneńskie były budowane w latach 1829-1833. Otoczony kolumnadą budynek o kształcie podkowy z ramionami o nierównej długości służył celom handlowym. W 1943 roku murowany gmach spalili niemieccy okupanci. Ruiny sukiennic rozebrano. Sejneńskie sukiennice miały 21 kramnic, które otaczała kolumnada. Dziedziniec sukiennic był zadaszony. Do dzisiaj zachowały się zdjęcia i pocztówki obiektu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce