TOMINY koło Ożarowa: grobowiec z IV tysiąclecia przed naszą erą
Dodane przez emes dnia 01 wrzesień 2011 11:28:33
Grobowiec, wstępnie datowany na IV tysiąclecie przed naszą erą, wkopany w starszą strukturę o charakterze osady - z przełomu VI i V tysiąclecia - w Tominach (Świętokrzyskie, gmina Ożarów) badali archeolodzy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Badania laboratoryjne ujawnią więcej danych. >>>
Treść rozszerzona

Archeolodzy odkryli starożytny grobowiec w Tominach

Grobowiec z IV tysiąclecia przed naszą erą wkopany w starszy obiekt - z przełomu VI i V tysiąclecia - odkryli w Tominach (Świętokrzyskie, gmina Ożarów) archeolodzy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Odkopane szczątki kostne spoczywały na podłożu kamiennym. Głowa była zwrócona w kierunku zachodnim, w pozycji wyprostowanej, na wznak - zgodnie z ówczesnym obrządkiem. Przy prawym ramieniu znajdowała się siekiera kamienna.

"Ponieważ kości są bardzo zniszczone, trudno określić płeć i wiek zmarłego. Specjalistyczne analizy laboratoryjne powinny ujawnić więcej danych" - ocenił asystent w Instytucie Archeologii Marcin Szeliga, opiekun naukowy 12-osobowej grupy studentów, która prowadziła badania.

Według archeologa, badania laboratoryjne pomogą też dokładnie określić, z jakiego okresu pochodzą odkryte obiekty; jedynie wstępnie można uznać, że grób należy datować na IV tysiąclecie przed naszą erą, a starszą strukturę o charakterze osadowym - na przełom VI i V tysiąclecia.

Tominy to "archeologiczna perła" ziemi ożarowskiej w powiecie opatowskim - uważa Szeliga. Jak wyjaśnia, ludność rolnicza założyła tu potężną osadę na niewielkiej wysoczyźnie nad rzeczką, mimo że teren ów leży poza strefą żyznych gleb lessowych Wyżyny Sandomierskiej.

Archeolodzy z Lublina podjęli prace wykopaliskowe na terenie wsi Zawada i Tominy przed pięcioma laty, gdy wytyczano obwodnicę Ożarowa. Większość obiektów odkrytych podczas badań ratowniczych pochodzi z przełomu V i VI tysiąclecia przed naszą erą.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

O pracach archeologów w Tominach pisze też Echo Dnia: "W tym roku (...) celem było rozpoznanie wielkiego obiektu, na który natrafili przed rokiem. To była wielka jama, która powstała po wydobyciu przez ludność gliny potrzebnej do oblepiania ścian budynków."