SOCHACZEW: relikty zespołu bramnego i starościńskiego więzienia odsłonięte w ruinach zamku
Dodane przez emes dnia 25 sierpień 2011 14:34:55
Sochaczew - ruiny zamku (fot. Wikipedia, autor: Soheaux) Archeolodzy badający ruiny zamku w Sochaczewie (Mazowieckie) odsłonili pozostałości okazałego zespołu bramnego i usytuowanych obok budynków. Ponadto uzyskali dowód na istnienie mostu zwodzonego wiodącego do twierdzy oraz ustalili przebieg XIV-wiecznego muru obwodowego okalającego zamek od wschodu. Wśród najbardziej interesujących zabytków pozyskanych w czasie wykopalisk są dwie ołowiane plomby i ułamki szklanych naczyń. >>>
Treść rozszerzona

Odkryto relikty bramy zamku w Sochaczewie

Sochaczew - ruiny zamku (fot. Wikipedia, autor: Soheaux)Okazały zespół bramny ze schyłkowego okresu średniowiecza odkryli archeolodzy w czasie miesiąca prac wykopaliskowych na zamku w Sochaczewie (Mazowieckie). "Rezultaty kończących się właśnie miesięcznych badań zamku w Sochaczewie uznać można za niezwykle interesujące i zmieniające dotychczasową wiedzę o tym obiekcie" - mówi archeolog Tomasz Olszacki, kierownik badań.

W czasie prac okazało się, że kompleks bramny składał się z czworobocznej flankowanej przyporami bramy. Badacze uzyskali również dowód na istnienie mostu zwodzonego do tej średniowiecznej twierdzy - natknęli się na relikty komory na przeciwwagę i ławy na której się opierał.

"We okresie nowożytnym, być może w latach rządów starościńskich Stanisława Radziejowskiego, do bramy dostawiono potężne przedbramie. Miało ono 6 metrów szerokości, przy długości 6,4 m. W tym samym czasie powstało wkopane w ziemię starościńskie więzienie, sąsiadujące z przedbramiem, którego relikty również zidentyfikowane zostały w trakcie tegorocznych prac archeologicznych" - wyjaśnia Olszacki.

Wraz z bramą powstał przyległy do niej budynek, mieszczący m.in., jak podają XVI-wieczne źródła pisane, salę posiedzeń sądów grodzkich i zbrojownię. Ponadto udało się ustalić przebieg XIV-wiecznego muru obwodowego okalającego zamek od strony wschodniej.

Wśród najbardziej interesujących zabytków pozyskanych w czasie wykopalisk są dwie ołowiane plomby, pochodzące najpewniej z XVI wieku. Jedna z nich to znak cechu sukienników z Sierpca. Wyobrażony jest na niej lew na szczycie ufortyfikowanej budowli bramnej oraz umieszczona w kartuszu litera S.

"Plomby takie - mówi Tomasz Olszacki - służyły do oznaczania drogich towarów tekstylnych."

Na archeologach duże wrażenie zrobiły również zabytki szklane - ułamki kielichów i szklanic fletowatych, wstępnie datowanych na 2. poł. XV - XVI wiek.

Badania zamku prowadzi firma Castrum et Terra Sp. z o.o. z Łodzi. Ich organizatorem jest Miasto i Gmina Sochaczew oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie "Nasz Zamek".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Sochaczew - brama zamkowa z komorą na przeciwwagę. Fot. T.Olszacki / PAP - Nauka w Polsce

Sochaczew - przedbramie zamku. Fot. T.Olszacki / PAP - Nauka w Polsce

Plomba ołowiana, zapewne cechu sukienników z Sierpca. Fot. T.Olszacki / PAP - Nauka w Polsce