Elbląg: fragment ciosu mamuta na budowie drogi nr 7
Dodane przez emes dnia 14 lipiec 2011 15:44:03
Na niezwykłe znalezisko - półmetrowy fragment ciosu mamuta - natrafiono podczas budowy drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa koło Elbląga. Okaz trafił na budowę wraz z kruszywem ze żwirowni w Nowej Wsi koło Pasłęka. Znalezisko trafiło do Muzeum Przyrody w Olsztynie. >>>
Treść rozszerzona

Na budowie drogi nr 7 znaleziono fragment ciosu mamuta

Na niezwykłe znalezisko - półmetrowy fragment ciosu mamuta - natrafiono podczas budowy drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa koło Elbląga. Okaz znajdował się w kruszywie, które przywieziono na plac budowy z pobliskiej żwirowni. Szczątki tego wymarłego ssaka trafiły we wtorek do Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Część kła mamuta odnalazł operator koparki.

Jak powiedział PAP Jarosław Jaroszewicz, pracujący na odcinku drogi Pasłęk - Elbląg, z jego ustaleń wynika, iż to wyjątkowe znalezisko musiało trafić na budowę wraz z kruszywem ze żwirowni w Nowej Wsi koło Pasłęka.

Z tej m.in. żwirowni trafia materiał nie oczyszczony i nie przesiany przez specjalne sita. Dopiero na placu budowy żwir zostaje przepłukany na kratach. To właśnie podczas przygotowywania kruszywa do robót drogowych, zainteresowanie mężczyzny wzbudziła leżąca na sicie "dziwnie zakrzywiona jakby kość przypominająca cios". Podkreślił, że kieł był oblepiony gliną.

"To bez wątpienia szczątki mamuta" - podkreślił dyrektor Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz. Po zakonserwowaniu wzbogacą zasoby muzeum.

W zbiorach olsztyńskiej placówki są już bowiem takie eksponaty jak zęby trzonowe mamuta, skamieniała czaszka woła piżmowego, poroża reniferów oraz szczątki prażubra i tura.

Znalezisko, które we wtorek trafiło do muzeum, wymaga konserwacji, bowiem po wydobyciu na skutek działania warunków atmosferycznych uległo już częściowej erozji. Cios częściowo się rozwarstwił.

Dyrektor Szymkiewicz powiedział, że takie eksponaty należy bezzwłocznie po wydobyciu z ziemi zakonserwować w specjalnym kleju, który sprawi, że zachowana zostanie struktura znaleziska.

Dodał, że wszelkie historyczne okazy przyrodnicze wydobyte z ziemi należą do Skarbu Państwa, a pieczę nad nimi sprawują regionalne dyrekcje ochrony środowiska.

Przed paru laty do Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu trafił możdżeń, czyli róg tura. Na szczątki prahistorycznego zwierzęcia trafili robotnicy budujący most nad Pisą. Oddając róg tura do muzeum otrzymali gratyfykację pieniężną. Jakiej wysokości była ta nagroda dyrekcja placówki nie zdradza.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Zdjęcie znalezionego na budowie drogi nr 7 fragmentu ciosu mamuta (w serwisie ELBLĄG.wm.pl)