Ostrowite: archeolodzy odkryli nieznane grodzisko
Dodane przez emes dnia 13 lipiec 2011 14:25:59
Ostrowite (województwo pomorskie, powiat chojnicki, gmina Chojnice) - panorama wsi od strony Jeziora Ostrowite. Fot. Gżdacz, lic. CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0).Pozostałości nieznanego założenia obronnego z okresu wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy w Ostrowite (gmina Chojnice) w woj. pomorskim. "Założenie zlokalizowaliśmy bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych, przede wszystkim fotografii lotniczej i prospekcji geofizycznej" - wyjaśnia kierownik badań dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. >>>
Treść rozszerzona

Archeolodzy odkryli nieznane grodzisko

Pozostałości nieznanego założenia obronnego z okresu wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy w Ostrowite (gmina Chojnice) w woj. pomorskim. "Założenie zlokalizowaliśmy bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych, przede wszystkim fotografii lotniczej i prospekcji geofizycznej" - wyjaśnia kierownik badań dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Ostrowite (województwo pomorskie, powiat chojnicki, gmina Chojnice) - panorama wsi od strony Jeziora Ostrowite. Fot. Gżdacz, lic. CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0).Grodzisko o średnicy blisko 70 m jest zupełnie niewidoczne gołym okiem z powierzchni terenu. Tylko dzięki odpowiednim warunkom pogodowym w czasie prospekcji lotniczej wykonanej przez Wiesława Stępnia udało się je zobaczyć. Owalny kształt wału znaczyła ciemniejsza trawa, wyraźnie odróżniająca się od tej rosnącej wokół.

Stosowane przez archeologów w Ostrowite oprogramowanie GIS - systemu informacji geograficznej, umożliwiło precyzyjną lokalizację odkrycia i zaplanowanie dalszych badań.

Również badania geofizyczne wykonane przez Piotra Wronieckiego z Instytutu Archeologii UW potwierdziły odkrycia dokonane z lotu ptaka.

Zaskoczeniem jednak zakończyły się wykopaliska zlokalizowane w poprzek domniemanego wału grodziska.

"Spodziewaliśmy się natknąć na pozostałości wałów, tymczasem nie znaleźliśmy nic widocznego, oprócz pojedynczych jam posłupowych. Zapewne mamy tutaj do czynienia z zupełnie zniszczonym przez orkę grodziskiem, którego obraz zachował się jedynie w formie odmiennej domieszki glebowej - widocznej w postaci inaczej rosnących roślin i odmiennej od otaczającego terenu charakterystyce magnetycznej" - mówi dr Sikora.

Już w końcu XIX wieku badacze wysuwali przypuszczenia, że na wyspie położony był w średniowieczu gród, jednak nie wskazywały na to żadne źródła pisane. Tym większe było zdziwienie archeologów, kiedy natknęli się na jego ślady na stałym lądzie w sąsiedztwie jeziora.

Materiały pozyskane w czasie prac wykopaliskowych wokół przypuszczalnych wałów wskazują na ich średniowieczną metrykę.

Archeolodzy zamierzają kontynuować badania. Przeprowadzą analizy geochemiczne ziemi pochodzącej z miejsca, gdzie znajdowały się zniwelowane wały grodziska.

"Ostrowite jest doskonałym przykładem potwierdzającym skuteczność nieinwazyjnych metod w archeologii. Podczas tradycyjnych wykopalisk nie dostrzeglibyśmy pozostałości wałów. Czy zatem możemy mówić o weryfikacji wyników badań nie destrukcyjnych z pomocą wykopalisk, które w tym przypadku nic nie wykazały? Oczywiście w innych okolicznościach - mogłyby" - mówi dr Sikora.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski