Pajewo - cmentarzysko z XVII-XVIII wieku na budowie drogi krajowej nr 8
Dodane przez emes dnia 18 kwiecień 2011 11:47:58
Pajewo - cmentarzysko z XVII-XVIII wieku (fot. Poranny.pl) Cmentarzysko z XVII-XVIII wieku zbadali archeolodzy w okolicach wsi Pajewo (powiat białostocki, gmina Tykocin), w czasie badań poprzedzających prace budowlane przy przebudowie drogi krajowej nr 8 na odcinku Białystok-Jeżewo. Odkrytych zostało 112 pochówków oraz fragmenty ceramiki, monety, obrączki, pierścionki, fragmenty pasa skórzanego z klamrą. >>>
Treść rozszerzona

Cmentarzysko z XVII-XVIII wieku na drodze nr 8 w okolicach Pajewa

Podczas badań archeologicznych poprzedzających prace budowlane przy przebudowie drogi krajowej nr 8 na odcinku Białystok-Jeżewo, w okolicach wsi Pajewo (powiat białostocki, gmina Tykocin), po południowej stronie drogi archeolodzy natrafili na cmentarzysko szkieletowe.

Pajewo - cmentarzysko z XVII-XVIII wieku (fot. Poranny.pl)W czasie badań ratowniczych prowadzonych w lutym i marcu odkrytych zostało 112 pochówków szkieletowych oraz blisko 150 fragmentów ceramiki i 12 fragmentów przedmiotów żelaznych. Znaleziono monety, obrączki, pierścionki, fragmenty pasa skórzanego z klamrą.

Zdaniem archeologów, na podstawie znalezionego materiału, cmentarzysko datować można na XVII-XVIII wiek.

To nie koniec badań archeologicznych na drodze nr 8 w okolicach Pajewa. Kolejne planowane są na kwiecień, tym razem po północnej stronie istniejącej drogi. Znaleziono tam fragmenty ceramiki, prace budowlane wstrzymano na odcinku około 150 metrów.

Zdjęcia: http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20110411&Category=GALERIA&ArtNo=257195574&Ref=PH

Więcej: Poranny.pl - Pajewo: Cmentarzysko z XVII wieku na budowie ósemki do Jeżewa, Poranny.pl - Pajewo: DK8. Archeolodzy zbadają odkrycia na budowie ósemki