Jedlina-Zdrój (Dolnośląskie) - nieznane pomieszczenia w Pałacu Jedlinka - "Willi Erika"
Dodane przez emes dnia 30 marzec 2011 14:21:12
fot. www.jedlinka.plW Pałacu Jedlinka (Jedlina-Zdrój, Dolnośląskie) w dniach 1-5 kwietnia przeprowadzone zostaną badania dwóch pomieszczeń zlokalizowanych wcześniej przy pomocy georadaru oraz poszukiwania kolejnych nieznanych pomieszczeń. W latach 1944-45 mieściło się tu biuro projektowe nazistowskiej organizacji TODT ("Willa Erika"), odpowiedzialnej m.in. za budowę podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. Pod koniec wojny zniknęła cała dokumentacja zgromadzona w pałacowych pokojach. Być może klucz do tajemnicy kryje się w podziemiach pałacu. >>>
Treść rozszerzona

Poszukiwania nieznanych pomieszczeń w pałacu w Jedlince 

Poszukiwanie nieznanych pomieszczeń to główny cel badań, które w sobotę zostaną przeprowadzone w pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdrój (Dolnośląskie).

fot. www.jedlinka.plJak poinformował Łukasz Orlicki koordynator Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca GEMO, wstępne badania georadarowe wykazały już możliwość istnienia dwóch nieznanych pomieszczeń o nieustalonej kubaturze i przeznaczeniu.

W pałacu w latach 1944-45 znajdowało się biuro projektowe nazistowskiej Organizacji TODT, odpowiedzialnej m.in. za budowę tajnego podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. Do dziś nie odkryto dokumentacji związanej z pracami budowlanymi ani nie rozszyfrowano przeznaczenia kompleksu.

"Być może klucz do tajemnicy całego obiektu kryje się w podziemiach pałacu w Jedlince. Przez wiele lat wokół pałacu funkcjonowały liczne legendy związane z zagadkową budową architektoniczną piwnic oraz tajemniczym zniknięciem pod koniec wojny całej dokumentacji zgromadzonej w pałacowych pokojach" - mówił Orlicki.

Po odsłonięciu wejść ekipa badawcza zamierza przeprowadzić dokładne oględziny obu pomieszczeń m.in. za pomocą georadaru i urządzeń termowizyjnych.

W źródłach historycznych pierwsze wzmianki o Tannhausen, czyli Jedlince dotyczą XIII w., kiedy to miała wchodzić w skład posiadłości Bolka I, księcia jaworsko-świdnickiego. W czasie II wojny światowej na terenie dóbr pałacowych i folwarku istniał obóz jeniecki, a obiekt pałacowy był utajniony i nosił kryptonim "Willa Erika".

Po wojnie w pałacu funkcjonowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, organizowane tu były również kolonie letnie i zimowe. W latach 1948-1954 w pałacu utworzono dom dziecka, który następnie przeniesiono do miasta Jedlina Zdrój. Obecnie pałac Jedlinka znajduje się w rękach prywatnych i są w nim prowadzone prace konserwatorsko-renowacyjne.

Badania organizowane są przez Grupę Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca GEMO oraz Stowarzyszenie Archeologii i Ochrony Zabytków Militarnych "Perkun".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Kilka zdjęć na stronie NaszeMiasto.pl

Warto zajrzeć też na stronę Pałacu Jedlinka: "Prace zapowiadają się niezwykle ciekawie, zaplanowano uzyskanie dostępu do pomieszczenia piwnicznego oraz odsłonięcie fragmentu tunelu i rozpoznanie jego funkcji, związanej prawdopodobnie z XIX-wiecznym systemem kanalizacyjnym."