Średniowieczna osada odkryta w czasie budowy węzła Straszyn na trasie S7
Dodane przez emes dnia 12 sierpień 2010 20:18:09
Średniowieczna osada, prawdopodobnie z XI-XIII w., została odkryta w czasie budowy drogi ekspresowej S7, podczas prac ziemnych przy budowie węzła Straszyn, na skrzyżowaniu Obwodnicy Trójmiasta z Południową Obwodnicą Gdańska. >>>
Treść rozszerzona

Średniowieczną osadę odkryto podczas budowy drogi ekspresowej S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Według wstępnych szacunków, osada pochodzi prawdopodobnie z XI-XIII wieku. Prowadzone wykopaliska nie opóźnią oddania drogi ekspresowej do ruchu.

Piotr Michalski z gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformował w środę PAP, że osada została odkryta podczas prac ziemnych przy budowie nowego węzła Straszyn, na skrzyżowaniu Obwodnicy Trójmiasta z Południową Obwodnicą Gdańska.

Na przebadanym terenie o powierzchni ok. 40 arów odkryto dotychczas 58 obiektów, m.in.: paleniska, piece, a także jeden obiekt z żużlami i spiekami, sugerującymi stosowanie obróbki metalurgicznej. Wśród zabytków ruchomych do najciekawszych należą: ostroga, kilka grotów strzał, kilka noży i nożyce. Wiele fragmentów metalowych przedmiotów czeka na identyfikację po przeprowadzeniu konserwacji.

Archeolodzy prowadzą badania od dwóch tygodni i mają zakończyć do końca sierpnia.

Dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA Franciszek Rogowicz zapewnia, że prowadzone wykopaliska nie opóźnią oddania drogi ekspresowej do ruchu. Zgodnie z planem obwodnica ma być oddana do użytku w maju 2012 r.

W lipcu podczas przebudowy Węzła Karczemki w Gdańsku archeolodzy odkryli ponad 3 tys. fragmentów ceramiki oraz fragmenty narzędzi metalowych datowanych na okres 800-450 p.n.e. Według specjalistów, była to osada mieszkalno-rzemieślnicza zajmująca obszar ok. 1 ha, w której skład wchodziło ok. 100 obiektów.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce