Skarb 166 srebrnych monet z XIV wieku z fortecy Kastritsi w Bułgarii
Dodane przez emes dnia 10 sierpień 2010 00:41:03

Dzban zawierający 166 srebrnych monet z XIV wieku, a także ceramikę i części uzbrojenia, archeolodzy znaleźli w ruinach średniowiecznej fortecy Kastritsi w Bułgarii. >>>


Treść rozszerzona

Zespół bułgarskich archeologów odkrył skarb srebrnych monet podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach średniowiecznej fortecy Kastritsi na wybrzeżu Morza Czarnego - donosi serwis internetowy Novinite.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem Walentina Płetniowa, dyrektora Regionalnego Muzeum Historycznego w Warnie, odnaleźli dzban zawierający 166 srebrnych monet z XIV wieku, ukryty w posadzce jednego ze średniowiecznych domostw w obrębie fortecy.

Monety pochodzą z czasów Drugiego Carstwa Bułgarskiego (1186-1396 r. n.e.), z okresu panowania Iwana Aleksandra, cara Bułgarii w latach 1331-1371, oraz jego syna Michała Asena, który współrządził z ojcem aż do swojej śmierci w 1355 roku w bitwie z Turkami Osmańskimi koło dzisiejszej Sofii.

Archeolodzy odnaleźli podczas prac wykopaliskowych w ruinach Kastritsi także średniowieczne wyroby ceramiczne oraz części uzbrojenia.

Forteca Kastritsi znajdowała się na czarnomorskim wybrzeżu, w odległości około 8 kilometrów na północ od Warny, a we wczesnym średniowieczu stała się kwitnącym ośrodkiem handlowym. Forteca została zburzona po jej zdobyciu przez Turków, a jej mieszkańcy zabici.

Naukowcy prowadzący nadal prace wykopaliskowe w ruinach fortecy mają nadzieję na kolejne odkrycia.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce