Bizantyjska wytwórnia wina odkryta w pobliżu miasta Biała we wschodniej Bułgarii
Dodane przez emes dnia 10 sierpień 2010 00:24:27

W ruinach bizantyjskiej fortecy z przełomu V/VI wieku, położonych w pobliżu miasta Biała we wschodniej Bułgarii, archeolodzy odkryli pozostałości starożytnej wytwórni win. >>>


Treść rozszerzona

Bułgarscy archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku z wczesnego okresu bizantyjskiego nad Morzem Czarnym odkryli pozostałości starożytnej wytwórni win - donosi serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonano w ruinach fortecy z przełomu V/VI wieku, położonych na stanowisku w pobliżu miasta Biała na Przylądku Św. Atanazego, w okręgu Warna we wschodniej Bułgarii nad Morzem Czarnym.

Zespół naukowców z Muzeum Archeologii w Warnie pod kierunkiem prof. Walerego Jotowa, badający odkryte w ubiegłym roku ruiny bizantyjskiej fortecy, odsłonił pozostałości starożytnej wytwórni wina.

Odkryty kompleks tłoczni wina składał się z dwóch dużych kamiennych budynków, połączonych drewnianym pasażem. W jednym z budynków składowano winogrona i wyciskano z nich sok przy pomocy prostokątnych kamiennych bloków.

Zdaniem ekspertów, znalezisko miało konstrukcję podobną do tłoczni win, których pozostałości odkryto na stanowiskach archeologicznych na Kaukazie, w Serbii, na Krymie i w Izraelu.

Według prof. Jotowa, odkryta wytwórnia wina prawdopodobnie stanowiła część miejscowego klasztoru, a jej wielkość wskazuje, że mogła być jedną z największych w Cesarstwie Bizantyjskim.

Podczas dotychczasowych wykopalisk na stanowisku archeolodzy odsłonili pozostałości wczesnochrześcijańskiej świątyni oraz duży fragment murów fortecy, która pochodzi z czasów bizantyjskiego cesarza Anastazjusza I, panującego w latach 491-518, oraz Justyniana I Wielkiego, panującego w latach 527-565.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce