5 kompletów uzbrojenia Iberów odkryte w La Bastida de les Alcusses w Hiszpanii
Dodane przez emes dnia 09 sierpień 2010 23:47:46

5 kompletów uzbrojenia wojowników Iberów z IV w. p.n.e. i kilkadziesiąt innych przedmiotów archeolodzy odkryli w pozostałościach starożytnej osady Iberów na stanowisku La Bastida de les Alcusses w Hiszpanii. >>>


Treść rozszerzona

Archeolodzy odkryli na stanowisku w środkowo-wschodniej Hiszpanii kilkadziesiąt artefaktów z żelaza sprzed 2400 lat, wykonanych przez starożytnych Iberów - informuje serwis internetowy Art Daily.

Odkrycia dokonano na stanowisku La Bastida de les Alcusses - gdzie znajdują się pozostałości starożytnej osady Iberów - położonym koło miasta Moixent w komarce Costera - okręgu położonym na terenie prowincji Walencja w regionie autonomicznym o tej samej nazwie.

Naukowcy prowadzący wykopaliska przy zachodnim wejściu do osady Iberów odnaleźli ponad 60 artefaktów z żelaza, w tym broń oraz żelazne drążki i ćwieki z framugi bramy wjazdowej do osady.

Jak poinformowały na konferencji prasowej osoby kierujące pracami wykopaliskowymi na stanowisku - Helena Bonet, dyrektor Muzeum Prehistorycznego Walencji, oraz archeolog Jaime Vives-Ferrandiz - szczególnym cennym znaleziskiem jest 5 kompletów uzbrojenia wojowników Iberów z IV w. p.n.e., którzy przebywali w osadzie.

Zdaniem archeologów, znalezisko wskazuje też na unikalny rytuał Iberów, polegający na złożeniu kompletnego uzbrojenia w jednym miejscu wraz z darami w postaci żywności i ceramicznych waz, przykryciu ich drewnem i spaleniu, a następnie zasypaniu całości warstwą ziemi.

Eksperci są przekonani, że odkrycia na stanowisku La Bastida są bardzo ważne dla badań okresu iberyjskiego w historii Hiszpanii.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce