Pęseta i pilniczek do paznokci z II w. n.e. w Myra - Andriake (okręg Demre w Turcji)
Dodane przez emes dnia 08 sierpień 2010 13:18:43

Pęsetę i pilniczek do paznokci, wykonane z brązu, z II w. n.e. odkryli archeolodzy na stanowisku w Myra - Andriake nad Morzem Śródziemnym, na terenie okręgu Demre w prowincji Antalya w Turcji. >>>


Treść rozszerzona

Zestaw narzędzi kosmetycznych sprzed 1800 lat został odkryty podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku w południowo-zachodniej Turcji - informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym w Myra-Andriake nad Morzem Śródziemnym, na terenie okręgu Demre w prowincji Antalya.

Myra wraz z portem Andriake była jednym z najważniejszych miast starożytnej Licji, które w 168 r. p.n.e. przystąpiło do Federacji Licyjskiej.

Jak poinformował prof. Nevzat Cevi, naukowiec z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Akdeniz w Antalyi kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, archeolodzy odnaleźli zestaw kosmetyczny z II w. n.e., złożony z pęsety i pilniczka do paznokci, wykonany z brązu.

Jak podkreślił prof. Cevi, znalezisko sprzed 1800 lat jest przyborem kosmetycznym o znacznie większym stopniu technicznego zaawansowania, niż znane podobne przedmioty z okresu rzymskiego.

Znalezisko świadczy o tym, zdaniem naukowców, że kobiety żyjące w Licji w okresie rzymskim dbały o swój wygląd i upiększały się przy użyciu delikatnych przyborów kosmetycznych.

Według prof. Cevi potwierdza to opinię, że podstawowe ludzkie potrzeby pozostają takie same mimo zachodzących zmian historycznych i kulturowych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce