Skarb z piwnicy kamienicy Kozubowskiej w Muzeum Historycznym w Warszawie
Dodane przez emes dnia 05 sierpień 2010 01:10:48

4,5 kg monet pochodzących z XVII i XVIII w., znalezionych 15 lipca podczas prac archeologicznych w piwnicy tzw. kamienicy Kazubowskiej na warszawskiej starówce, zaprezentowało Muzeum Historyczne. >>>


Treść rozszerzona

Ponad 1200 monet pochodzących z XVII i XVIII w. zaprezentowało Muzeum Historyczne. Skarb został znaleziony w piwnicy tzw. kamienicy Kazubowskiej na warszawskiej starówce. To największe odkrycie archeologiczne na terenie historycznej zabudowy miasta.

Ważący około 4,5 kg skarb został odkryty 15 lipca podczas prac archeologicznych w piwnicach kamienicy nr 30 przy Starym Rynku.

Na znalezisko składa się 1211 monet pochodzących z XVII i początku XVIII w. Wśród nich są m.in. orty, czyli ćwierćtalary, tynfy - srebrne złotówki, szóstaki koronne, oraz trojak, czyli polska moneta obiegowa wartości trzech groszy. Ostateczna liczba monet może okazać się większa, ponieważ część ze znalezionych monet jest posklejana i pokryta piachem.

Najstarsza spośród znalezionych monet pochodzi z 1663 r. i została wybita przez Jana II Kazimierza, najmłodsza wybita została przez Augusta II Sasa w 1702 r. Ponadto występują monety Jana III Sobieskiego, króla pruskiego Fryderyka Wilhelma i austriackiego arcyksięcia Leopolda VI. Wszystkie monety wykonano ze srebra z domieszką miedzi.

Monety znajdowały się w płóciennym worku ukrytym pod posadzką piwnicy w tzw. kamienicy Kazubowskiej na Starym Mieście. Archeologowie i historycy twierdzą, że kosztowności mógł zakopać jeden z ostatnich właścicieli kamienicy, winiarz Krzysztof Kisz. Jak powiedziała PAP dyrektor Muzeum Historycznego Joanna Bojarska, "prowadzone będą badania w celu ustalenia tożsamości właściciela kapitału".

Zdaniem archeologa, który dokonał odkrycia - Ryszarda Cędrowskiego - "waga i ilość monet wskazują, że była to jednostka rozliczeniowa". Biorąc pod uwagę rok wybicia najmłodszej monety, badacze zakładają, że skarb został zakopany około 1703 r., czyli w czasach wojny północnej. "Warszawa przechodziła wtedy z rąk Sasów w ręce Szwedów i trzeba było płacić kontrybucje i łapówki" - mówił Cędrowski.

Nominalna wartość znaleziska jest teraz trudna do oszacowania - monety muszą zostać oczyszczone i poddane analizom numizmatycznym. Bojarska podkreślała jednak wielką wartość historyczną odkrycia.

Skarb znaleziono 15 lipca, podczas remontu piwnic znajdujących się pod kamienicami należącymi do Muzeum. Po wojnie zrezygnowano z użytkowania tych piwnic. Zostały zasypane i zamurowane, dlatego długo nie wiedziano o ich istnieniu.

Cenny skarb na terenie warszawskiej starówki odkopał tuż po drugiej wojnie światowej konserwator Stanisław Żaryn. Podczas odbudowy jednej z kamienic znaleziono wówczas kilkaset monet. Archeologowie twierdzą, że w piwnicach staromiejskich domów oraz pod płytą Rynku może znajdować się jeszcze wiele cennych przedmiotów.

Po zakończeniu prac konserwatorsko-archeologicznych piwnice mają zostać zaadaptowane na cele kulturalne i udostępnione zwiedzającym. Powstanie w nich ekspozycja poświęcona archeologii Warszawy, na której pokazane będą m.in. znalezione w kamienicy Kazubowskiej monety.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

O odkryciu pisze też Gazeta.pl Warszawa