Relikty średniowiecznego ratusza pod płytą Starego Rynku w Bydgoszczy
Dodane przez emes dnia 31 lipiec 2010 00:21:46

Pozostałości ratusza z XVI w. oraz ślady osadnictwa z XII w. i z II-III w. p.n.e. na Starym Rynku w Bydgoszczy zostały odkryte w wyniku badań wykopaliskowych przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta. >>>


Treść rozszerzona

W wyniku przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta w Bydgoszczy badań wykopaliskowych na Starym Rynku odkryte zostały pozostałości ratusza z XVI w. oraz ślady osadnictwa z XII w. i z II-III w. p.n.e.

Prace wykopaliskowe zostały poprzedzone sondażem geofizycznym, w wyniku którego zlokalizowany został zarys reliktów ratusza. Późniejsze badania pozwoliły na dokładną lokalizację ratusza, ustalenie poziomu jego posadzki na głębokości 4 m poniżej dzisiejszej powierzchni rynku, ustalenie podziałów wewnętrznych ratusza i poziomu zalegania piwnic. Odkryto również bruk wieży ratuszowej, która zachowała się w całości na poziomie przyziemia. Wokół ratusza znaleziono fundamenty dobudowywanych w czasach późniejszych kramów.

"Odkryte mury ratusza są na tyle dobrze zachowane, że powinna tam powstać ekspozycja np. pod szkłem."- powiedział prof. dr hab. Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Pod płytą Starego Rynku archeolodzy znaleźli również ślady osadnictwa z XII w. w postaci fragmentów naczyń oraz ceramikę z epoki żelaza z II-III w. p.n.e.

Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce