MÓZGOWO koło Iławy - srebrny skarb - ponad 800 monet i fragmentów biżuterii z XI wieku
Dodane przez emes dnia 08 grudzień 2010 14:32:26
fot. Gazeta OlsztyńskaSrebrne monety i fragmenty biżuterii z XI wieku znaleźli "poszukiwacze skarbów" ze Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau "Ylavia" na polu koło wsi Mózgowo niedaleko Iławy. Odkrywcy przekazali znaleziony "skarb" archeologom z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W lutym 2011 r. ma być po raz pierwszy zaprezentowany zwiedzającym. >>>
Treść rozszerzona

Srebrne monety i fragmenty biżuterii z XI wieku znaleźli "poszukiwacze skarbów" ze Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau "Ylavia" na polu koło wsi Mózgowo niedaleko Iławy. Odkrywcy przekazali znaleziony "skarb" archeologom z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Na skarb składają się głównie monety księstw niemieckich oraz fragmenty denarów rzymskich, dirhemów arabskich i biżuterii (między innymi tzw. enkolpion - relikwiarz przystosowany do noszenia na piersiach) łącznie ponad 800 przedmiotów ze srebra.

Jest to druga część tzw. srebrnego skarbu odkrytego przypadkowo w czasie karczunku lasu w 1866 roku. Znalezionych zostało wtedy około 2000 monet i kilkaset fragmentów wczesnośredniowiecznych ozdób. Skarb trafił w ręce prywatne i zaginął podczas II wojny światowej. Możliwe, że niektóre z przedmiotów wchodzących w jego skład dostały się po wojnie do zbiorów muzeum w Brunszwiku.

Zdaniem archeologów skarb mógł zostać ukryty około 1010 roku przez kupca, który handlował z plemionami pruskimi.

Poszukiwania skarbu trwały prawie 2 lata. Poprzedziły je studia dziewiętnastowiecznych artykułów dotyczących odkrycia z 1866 roku oraz starych map. Później były żmudne "spacery" z wykrywaczem metali - trzeba było sprawdzić drobiazgowo kilkadziesiąt hektarów ziemi.

"Skarb" został przekazany olsztyńskiemu Muzeum w depozyt. Odkrywcy chcą aby ostatecznie trafił do Iławy, gdy powstanie tu muzeum regionalne (razem z innymi cennymi przedmiotami - a przekazali ich w ciągu ostatnich lat służbom ochrony zabytków kilkaset).

Obecnie znalezisko jest poddawane konserwacji i opracowywane (zajmuje się tym dr Mateusz Bogucki, archeolog i numizmatyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie). W lutym 2011 r. "skarb" ma być po raz pierwszy zaprezentowany w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Stowarzyszenie Badaczy Historii Deutsch Eylau "Ylavia" posiada zgodę na poszukiwania od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce, Gazeta.pl, Gazeta OlsztyńskaWprost24Polskie Radio.pl

Galeria zdjęć w serwisie Gazeta Olsztyńska - Przekazanie skarbu spod Mózgowa Muzeum Warmii i Mazur