Lublin - kolejne odkrycia pod obwodnicą - wczesnośredniowieczna biżuteria, relikty warsztatu rogownika i XVII-wieczne kafle piecowe koło Świdniczka
Dodane przez emes dnia 08 grudzień 2010 10:32:02
Kolejne odkrycie w czasie badań na trasie powstającej obwodnicy Lublina: w pobliżu miejscowości Świdniczek archeolodzy odnaleźli ślady osadnictwa z XIII wieku, między innymi wczesnośredniowieczną biżuterię (kabłączki skroniowe) i relikty warsztatu rogownika, oraz bogato zdobione XVI/XVII-wieczne kafle piecowe. >>>
Treść rozszerzona

Kolejne odkrycie na trasie powstającej obwodnicy Lublina: w pobliżu miejscowości Świdniczek archeolodzy odnaleźli ślady osadnictwa z XIII wieku, między innymi wczesnośredniowieczną biżuterię i relikty warsztatu rogownika, oraz bogato zdobione XVI/XVII-wieczne kafle piecowe.

Kabłączki skroniowe (wczesnośredniowieczna ozdoba kobieca, metalowy krążek przypinany do opaski zakładanej na czoło) odnalezione zostały na dnie jamy wypełnionej kośćmi bydlęcymi. Trafiły tam w XIII wieku, pochodziły prawdopodobnie ze zrabowanych wcześniej grobów.

Archeolodzy zadokumentowali pozostałości warsztatu rogownika - rzemieślnika zajmującego się produkcją naczyń i innych przedmiotów z "krowich rogów" (właściwie pochew rogowych).

Znalezione zostały również XVI/XVII-wieczne kafle piecowe, wypalone ale nie pokryte jeszcze glazurą, zdobione wyobrażeniami orłów i innymi "bogatymi" motywami. "- To bardzo ciekawe znalezisko. Do tej pory sądzono bowiem, że kafle były wytwarzane wyłącznie na terenie Lublina." - powiedział kierujący pracami prof. Andrzej Kokowski z UMCS.

W czasie prac na trasie lubelskiej obwodnicy archeolodzy odkryli wcześniej w Pliszczynie wioskę kultury pucharów lejkowatych sprzed 5,5 tysiąca lat i sąsiadujące z nią cmentarzysko z kamiennymi grobami. Z kolei w Łagiewnikach zbadane zostały okopy z czasów I wojny światowej, wśród znalezisk są fragmenty pocisków, łusek, naboi, zapalników...

Archeolodzy pracowali na trasie przyszłej obwodnicy od września, na 25 stanowiskach. Badania mieli zakończyć do 15 grudnia, jednak z uwagi na niesprzyjającą aurę część prac została przełożona na wiosnę.

Więcej: Gazeta.pl > Lublin