Poroża jeleni sprzed ok. 8400 lat znalezione w kopalni torfu we wsi Nienawiszcz
Dodane przez emes dnia 29 październik 2010 13:52:21
Poroża jeleni sprzed ok. 8400 lat zostały odkryte w kopalni torfu we wsi Nienawiszcz w Wielkopolsce (gmina Rogoźno, powiat obornicki). Ponadto znaleziono szczątki kostne konia, żółwi i prawdopodobnie tura. Pod koniec roku będzie je można obejrzeć na wystawie w Pracowni Archeologicznej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przy Bibliotece Publicznej w Murowanej Goślinie. >>>
Treść rozszerzona

Dwa poroża jeleni sprzed ok. 8400 lat zostały odkryte w kopalni torfu we wsi Nienawiszcz w Wielkopolsce (gmina Rogoźno, powiat obornicki). O znalezisku poinformowali leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko.

Powołany przez Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zespół badawczy (w skład którego weszli pracownicy Muzeum, poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, Zakładu Biogeografii i Paleoekologii oraz Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza) w wyniku oględzin i pomiarów ustalił, że poroża należały do jeleni w wieku 8 i 10 lat a ich śmierć miała miejsce między wrześniem a grudniem. Badania przeprowadzone w Laboratorium Radiowęglowym w Poznaniu wykazały, że zwierzęta żyły ok. 8400 lat temu.

Dzięki przeprowadzonym w pobliżu pracom wykopaliskowym pozyskane zostały ponadto szczątki kostne konia, żółwi i prawdopodobnie tura. Nie udało się niestety odnaleźć pozostałych części szkieletów jeleni.

W trakcie badań pobrane zostały materiały do analiz palinologicznych, makroszczątkowych oraz malakologicznych, planowane jest pobranie próbek DNA z poroży jeleni (dla określenia ewentualnych zmian ewolucyjnych), a także badania powierzchniowe terenów położonych nad dawnym zbiornikiem wodnym.

Pod koniec roku znaleziska z kopalni torfu będzie można obejrzeć na wystawie w Pracowni Archeologicznej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przy Bibliotece Publicznej w Murowanej Goślinie.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy