"Koniec Świata. Tajemnica 13 baktuna Majów" w PMA w Warszawie - 19-20 grudnia 2012
Dodane przez emes dnia 18 grudzień 2012 14:07:26
"Koniec Świata. Tajemnica 13 baktuna Majów" - konferencja i warsztaty w PMA w Warszawie - 19-20 grudnia 2012 "Koniec Świata. Tajemnica 13 baktuna Majów" to tytuł konferencji i warsztatów, jakie odbędą się w dniach 19-20 grudnia br. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Wykłady wygłoszą polscy specjaliści w dziedzinie archeologii Mezoameryki i cywilizacji Majów, którzy odniosą się do domniemanych przepowiedni dotyczących zbliżającego się końca świata. >>>
Treść rozszerzona

O końcu świata w Państwowym Muzeum Archeologicznym

"Koniec Świata. Tajemnica 13 baktuna Majów" to tytuł konferencji i warsztatów, jakie odbędą się w dniach 19-20 grudnia br. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Wykłady wygłoszą polscy specjaliści w dziedzinie archeologii Mezoameryki i cywilizacji Majów, którzy odniosą się do domniemanych przepowiedni dotyczących zbliżającego się końca świata.

"Koniec Świata. Tajemnica 13 baktuna Majów" - konferencja i warsztaty w PMA w Warszawie - 19-20 grudnia 2012

Wśród prelegentów będą dr Stanisław Iwaniszewski - archeolog z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i profesor archeologii w Narodowej Szkole Antropologii i Historii w mieście Meksyk, dr Jarosław Źrałka - archeolog z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, który prowadzi wykopaliska w Gwatemali, mgr Marek Łasisz - doktorant IA UW, kulturoznawca cywilizacji starożytnych świata, dr Katarzyna Mikulska-Dąbrowska - wykładowca historii Ameryki Prekolumbijskiej na UW.

Oprócz wyjaśnień dotyczących kalendarza Majów, w tym historii odczytania treści pisma glificznego, przybyli dowiedzą się również więcej o dziejach Ameryki Środkowej w okresie poprzedzającym konkwistę, poznają też wiedzę astronomiczną Majów. Nie zabraknie szczegółowych wystąpień na temat słynnych, porośniętych gęstą roślinnością miast Majów. Specjaliści postarają się przybliżyć wciąż nie w pełni wyjaśnione zagadnienie upadku cywilizacji Majów. Przewidziano część warsztatową skierowaną zarówno do dzieci, młodzieży i dorosłych. Przybyli będą mogli spróbować swych sił w odczytaniu pisma Majów.

Impreza odbędzie się w sali odczytowej Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (ul. Długa 52). Wstęp na wykłady jest darmowy, natomiast na warsztat skierowane obowiązują zapisy i opłata 5 PLN. Organizatorami spotkania są: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Szczegółowy program dostępny na www.pma.pl.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce