"Muzeum Małego Odkrywcy" - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu dla najmłodszych
Dodane przez emes dnia 18 grudzień 2012 11:31:07
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - "Muzeum Małego Odkrywcy" dla najmłodszych. Ekspozycje stałe "Pradzieje Wielkopolski", "Tu powstała Polska", "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie" i "Archeologia Sudanu" przygotowano pod kątem odwiedzin najmłodszych dzieci. Fot. Filmach1, lic. CC BY-SA 3.0. "Muzeum Małego Odkrywcy" to tytuł nowego projektu w poznańskim Muzeum Archeologicznym, który zainaugurowano 11 grudnia br. Ekspozycje stałe "Pradzieje Wielkopolski", "Tu powstała Polska", "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie" i "Archeologia Sudanu" przygotowano pod kątem odwiedzin najmłodszych dzieci. >>>
Treść rozszerzona

Nowa odsłona wystaw stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - "Muzeum Małego Odkrywcy" dla najmłodszych. Ekspozycje stałe "Pradzieje Wielkopolski", "Tu powstała Polska", "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie" i "Archeologia Sudanu" przygotowano pod kątem odwiedzin najmłodszych dzieci. Fot. Filmach1, lic. CC BY-SA 3.0."Muzeum Małego Odkrywcy" to tytuł nowego projektu w poznańskim Muzeum Archeologicznym, który zainaugurowano 11 grudnia br. Ekspozycje stałe "Pradzieje Wielkopolski", "Tu powstała Polska", "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie" i "Archeologia Sudanu" przygotowano pod kątem odwiedzin najmłodszych dzieci.

"Mamy nadzieję, że realizując ten program, przełamiemy stereotyp muzeum jako instytucji mało przyjaznej dla dzieci, a także zachęcimy naszych najmłodszych zwiedzających do jak najczęstszych i regularnych wizyt w muzeum oraz innych instytucjach kulturalnych" - mówi Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji, inicjatorka programu.

Na wystawach pojawiły się m.in. tablice magnetyczne, stanowisko multimedialne do nauki hieroglifów, interaktywne przedmioty - kopie zabytków, służące do aktywnego zwiedzania wystaw przez dzieci, szczególnie w wieku 4-10 lat. Trasy oznaczono za pomocą dużych symboli, które znajdują się na poziomie dziecięcego wzroku w ten sposób, aby były łatwo dostępne także dla dzieci poruszających się na wózkach.

Program kierowany jest również do dzieci słabowidzących i o ograniczonej sprawności ruchowej - na wystawach znajdują się kopie zabytków wykonanych w grafice reliefowej z opisem brajlowskim oraz specjalne podręczniki do nauki hieroglifów z opisem brajlowskim. Przed zwiedzaniem opiekunowie dzieci mogą pobrać w kasie biletowej bezpłatne przewodniki, które ułatwią poruszanie się po unowocześnionych ekspozycjach.

Projekt obejmuje zagadnienia związane z ochroną i promocją dziedzictwa archeologicznego, szeroko rozumianą przeszłością, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów regionu Wielkopolski i początków państwa polskiego, a także Afryki.

"Muzeum Małego Odkrywcy" to nowy program Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program: "Dziedzictwo kulturowe; priorytet: Wspieranie działań muzealnych").

Źródło: PAP - Nauka w Polsce