Złoty Kodeks Gnieźnieński - Codex aureus Gnesnensis - został poddany konserwacji
Dodane przez emes dnia 19 listopad 2012 09:13:01
Złoty Kodeks Gnieźnieński - Codex aureus Gnesnensis. Jedna ze stron. Najcenniejsza księga w Polsce - Złoty Kodeks Gnieźnieński - Codex aureus Gnesnensis - został poddany konserwacji. W ramach prac zabytek został dokładnie przebadany, naprawiono tylną część oprawy i pękniętą pasyjkę na części przedniej, wzmocniono, oczyszczono i zabezpieczono karty, usunięto wcześniejsze próby napraw. Złoty Kodeks z Gniezna, zwany także Ewangeliarzem Gnieźnieńskim, powstał najprawdopodobniej pod koniec XI wieku w czeskim warsztacie miniatorskim. Nie wiadomo w jakich okolicznościach trafił do Polski. Razem z Kodeksem konserwacji poddany został także XV-wieczny Komentarz Ewangelii. Wykonanie prac możliwe było dzięki projektowi sfinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. >>>
Treść rozszerzona

Złoty Kodeks Gnieźnieński po renowacji

Złoty Kodeks Gnieźnieński - Codex aureus Gnesnensis. Jedna ze stron. Najcenniejsza księga w Polsce - Złoty Kodeks Gnieźnieński - Codex aureus Gnesnensis - został poddany konserwacji.

Złoty Kodeks z Gniezna, zwany także Ewangeliarzem Gnieźnieńskim, powstał najprawdopodobniej pod koniec XI wieku w czeskim warsztacie miniatorskim. Nie wiadomo w jakich okolicznościach trafił do Polski.

Oprawiony w skórę i zdobione złocone blachy, zawiera na 24 stronicach miniatury przedstawiające głównie sceny z życia i męki Chrystusa. Napisany został przy użyciu złota malarskiego na barwionych purpurą, bogato iluminowanych kartach.

Złoty Kodeks przechowywany jest obecnie w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Jego kopię można zobaczyć w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

W ramach prac konserwatorsko-restauratorskich zabytek został dokładnie przebadany, naprawiono tylną część oprawy i pękniętą pasyjkę na części przedniej, wzmocniono, oczyszczono i zabezpieczono karty, usunięto wcześniejsze próby napraw.

Specjaliści przeprowadzili tylko najkonieczniejsze prace, zgodnie z zaleceniami zespołu konserwatorkiego, by ingerencji było jak najmniej.

Prace trwały od marca do października 2012 r., wykonał je zespół konserwatorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierownictwem prof. Elżbiety Jabłońskiej i dr Małgorzaty Pronobis-Gajdzis.

Razem ze Złotym Kodeksem konserwacji poddany został także XV-wieczny Komentarz Ewangelii. Prace przy nim przeprowadziła Marzena Szczerkowska.

Konserwacja ksiąg była możliwa dzięki projektowi sfinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji, zdjęcia i film: Gniezno.com.pl > Zakończono konserwację Złotego Kodeksu

Złoty Kodeks Gnieźnieński na filmie z lat 50 XX wieku: