Olsztyn: 120 kul armatnich w ruinach barbakanu przy Wysokiej Bramie
Dodane przez emes dnia 26 październik 2012 21:18:01
Fot. Wikimedia Commons, autor: Piotrus, lic. CC-BY-SA-3.0. Blisko 120 armatnich kul z XVI wieku - w tym rzadko spotykane kule ceramiczne do rażenia piechoty - znaleźli wewnątrz ruin średniowiecznego barbakanu archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie na placu Jedności Słowiańskiej w Olsztynie. Archeolodzy natrafili najpierw na ruiny barbakanu z dwoma stanowiskami artyleryjskimi, tzw. działobitniami. W ostatnich dniach z wykopu o głębokości sześciu metrów wydobyli 120 kul armatnich. Poza kulami kamiennymi znaleziono ok. 20 kul wypalanych z gliny, które mogły służyć do zwalczania piechoty oblegającej miasto. >>>
Treść rozszerzona

Archeolodzy odkryli w Olsztynie arsenał z XVI wieku

Blisko 120 armatnich kul z XVI wieku - w tym rzadko spotykane kule ceramiczne do rażenia piechoty - znaleźli wewnątrz ruin średniowiecznego barbakanu archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie w Olsztynie.

Olsztyn, Brama Górna zwana Wysoką Bramą. Fot. Wikimedia Commons, autor: Schorle, lic. CC-BY-SA-3.0.
Olsztyn, Brama Górna zwana Wysoką Bramą.
Fot. Wikimedia Commons, autor: Schorle, lic. CC-BY-SA-3.0.

O odnalezieniu datowanego wstępnie na XVI wiek arsenału poinformował w poniedziałek Adam Mackiewicz z firmy Archeo-Adam, prowadzącej wykopaliska przy jedynej zachowanej z trzech średniowiecznych bram miejskich.

O badaniach pod Wysoką Bramą w Olsztynie pisała też Gazeta.pl -> Odkrycia pod Wysoką Bramą i co dalej?, Kolejne znalezisko. Armatnie kule spod Wysokiej Bramy, Nie zasypujcie barbakanu odkrytego przed Wysoką Bramą.
Galeria zdjęć w Gazeta.pl -> Co odkopali archeolodzy przy Wysokiej Bramie?
Archeolodzy natrafili najpierw na ruiny barbakanu z dwoma stanowiskami artyleryjskimi, tzw. działobitniami. W ostatnich dniach z wykopu o głębokości sześciu metrów wydobyli 120 kul armatnich. Poza kulami kamiennymi znaleziono ok. 20 kul wypalanych z gliny, które mogły służyć do zwalczania piechoty oblegającej miasto.

"Ceramiczne kule to znalezisko niezwykłe. Kilka takich kul wykopano podobno w XIX wieku na zamku w Kętrzynie, ale nie zachowały się do naszych czasów" - powiedział Mackiewicz.

Archeolodzy odnaleźli również znaczną liczbę monet i grotów do kusz. Ruiny po istniejącym od ok. 1378 r. barbakanie zostały zakopane prawdopodobnie na początku XIX wieku. Na najstarszym zachowanym planie tzw. przedmieścia górnego z 1805 r. nie ma już po nim śladu.

Badania archeologiczne przy Wysokiej Bramie są związane z przebudową reprezentacyjnego placu Jedności Słowiańskiej, prowadzoną w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni śródmiejskiej oraz planowaną budową linii tramwajowej.

Jak poinformował rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie Paweł Pliszka zakończenie prac archeologicznych planowano początkowo na październik. "W związku z odkryciem cennych reliktów, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć, wykopaliska mogą się jednak przedłużyć" - ocenił rzecznik.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce