Poznań: wystawa "Srebrny koń" w Muzeum Archeologicznym
Dodane przez emes dnia 21 październik 2012 11:23:44
"Srebrny Koń. Archeologiczne skarby z terenów pomiędzy Morzem Czarnym i Kaukazem" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. 20.10.2012 - 09.01.2013. "Srebrny koń. Archeologiczne skarby między Morzem Czarnym i Kaukazem" to tytuł nowej ekspozycji czasowej, która będzie czynna w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu od soboty 20 października 2012 r. do 9 stycznia 2013 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. unikatowy zdobiony kocioł miedziany z okresu przedscytyjskiego, srebrne, misternie wykonane pudełeczka na amulety, przepiękną biżuterię i części stroju, antyczne lustra wytwarzane w miastach greckich nad Morzem Czarnym, ozdobne elementy uprzęży końskiej nomadów ze Wschodu, topory i sztylety koczowników napawających grozą ówczesny świat, hełm z inskrypcją w piśmie klinowym... Zabytki pochodzą z okresu od połowy drugiego tysiąclecia p.n.e. do VII wieku n.e. i obrazują ożywione kontakty handlowe i kulturowe między greckim, a potem rzymskim Zachodem, Azją Mniejszą i mieszkańcami stepów. >>>
Treść rozszerzona

Nowa wystawa w poznańskim Muzeum Archeologicznym

"Srebrny koń. Archeologiczne skarby między Morzem Czarnym i Kaukazem" to tytuł nowej ekspozycji czasowej, która będzie czynna w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu od soboty 20 października 2012 r. do 9 stycznia 2013 r.

"Srebrny Koń. Archeologiczne skarby z terenów pomiędzy Morzem Czarnym i Kaukazem" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. 20.10.2012 - 09.01.2013. Prezentowane zabytki pochodzą z rubieży świata antycznego - znad Morza Czarnego i Kaukazu. To tam spotykały się i przeplatały ze sobą zupełnie odmienne tradycje.

Na wystawie można zobaczyć m.in. unikatowy zdobiony kocioł miedziany z okresu przedscytyjskiego, srebrne, misternie wykonane pudełeczka na amulety, przepiękną biżuterię i części stroju, antyczne lustra wytwarzane w miastach greckich nad Morzem Czarnym, ozdobne elementy uprzęży końskiej nomadów ze Wschodu, topory i sztylety koczowników napawających grozą ówczesny świat, hełm z inskrypcją w piśmie klinowym.

Zabytki pochodzą z okresu od połowy drugiego tysiąclecia p.n.e. do VII wieku n.e. Artefakty obrazują ożywione kontakty handlowe i kulturowe między greckim, a potem rzymskim Zachodem, Azją Mniejszą i mieszkańcami stepów. Kolejne ludy następowały tutaj po sobie, zachowując jednak pamięć po poprzednikach.

Dziś po tej bogatej mozaice kulturowej pozostały nieliczne opisy starożytnych geografów, ruiny antycznych miast, tajemnicze kurhany scytyjskich władców, zabytki zaskakujące pięknem i kunsztem wykonania – przedmioty, w których zaklęta została opowieść o już zapomnianych twórcach.

Ekspozycja jest również wędrówką śladami kilku niezwykłych podróżników i badaczy z końca XIX i początku XX wieku, wiedzionych archeologiczną pasją w te niezbadane wówczas rejony.

Choć od wieków Kaukaz i Nadczarnomorze były celem wypraw pasjonatów, w Europie szczyt zainteresowań tymi obszarami przypadł na koniec XIX i początek XX wieku. Panująca wówczas moda na kolekcjonowanie starożytnych pamiątek i rozwój środków transportu zachęcił śmiałków z różnych środowisk do dalekich wypraw i poszukiwania śladów zamierzchłej przeszłości. Wśród nich byli archeolodzy, lekarze, inżynierowie, a także zapaleni podróżnicy, często ryzykujący życie w pogoni za przygodą.

Majętni kolekcjonerzy wydawali wówczas fortuny na zakup zabytków, które potem często przekazywali muzeom. Na wystawie możemy poznać sylwetki kilku wybitnych postaci przełomu wieków: Rudolfa Virchowa, Waldemara Belcka, Maxa Eberta, Godfryda Ossowskiego, Johannesa von Diergardta i Józefa Choynowskiego. Część odkrytych przez nich zabytków prezentowanych jest na wystawie.

Eksponaty na ekspozycji pochodzą z Museum für Vor- und Frühgeschichte, Staatliche Museen zu Berlin, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Kuratorkami ekspozycji są Agata Drejer-Kowalska i Kamila Dolata-Goszcz. Wystawa była prezentowana w zeszłym roku w Hrubieszowie.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce