"Wyspa władców" - premiera filmu 21 września w TVP Historia
Dodane przez emes dnia 16 wrzesień 2012 11:58:08
"Wyspa władców" - premiera filmu 21 września w TVP Historia Premierowy pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Wyspa władców", opiewającego dzieje Ostrowa Lednickiego, gdzie przetrwały do naszych czasów pozostałości wielkich inwestycji Mieszka I i Bolesława Chrobrego odbędzie się 21 września o godz. 21.00 w TVP Historia. Autorzy filmu pokazują zabytki z Ostrowa Lednickiego i w oparciu o ich badania przywołują najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat wydarzeń na wyspie, od czasu budowy mostów w 963 r. do najazdu na lednicki gród czeskiego księcia Brzetysława w 1039 r. Film o tym wyjątkowym w dziejach Polski miejscu powstał z inicjatywy prof. Andrzeja Wyrwy, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, który zaprosił reżysera do jego realizacji. Autorami scenariusza są Zdzisław Cozac i dr Janusz Górecki, archeolog z MPP. Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz TVP Historia. >>>
Treść rozszerzona

Premiera filmu "Wyspa władców" w TVP Historia

Premierowy pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Wyspa władców", opiewającego dzieje Ostrowa Lednickiego, gdzie przetrwały do naszych czasów pozostałości wielkich inwestycji Mieszka I i Bolesława Chrobrego odbędzie się 21 września o godz. 21.00 w TVP Historia - poinformował PAP Zdzisław Cozac, reżyser produkcji.

Autorzy filmu pokazują zabytki z Ostrowa Lednickiego i w oparciu o ich badania przywołują najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat wydarzeń na wyspie, od czasu budowy mostów w 963 r. do najazdu na lednicki gród czeskiego księcia Brzetysława w 1039 r.

Film o tym wyjątkowym w dziejach Polski miejscu powstał z inicjatywy prof. Andrzeja Wyrwy, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, który zaprosił reżysera do jego realizacji. Autorami scenariusza są Zdzisław Cozac i dr Janusz Górecki, archeolog z MPP. Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz TVP Historia.

Dzieje Ostrowa Lednickiego, kojarzonego z chrztem Mieszka I i wizytą cesarza Ottona III w roku 1000, są nadal przedmiotem sporów naukowców. Autor filmu poprosił o wypowiedzi do filmu tych z nich, którzy prowadzili badania lednickiej wyspy. Są wśród nich nie tylko wybitni archeolodzy, jak prof. Zofia Kurnatowska, czy prof. Andrzej Kola, ale także historycy, jak prof. Jerzy Strzelczyk, historycy sztuki, jak dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży i dr hab. Tomasz Węcławowicz, czy przedstawiciele innych dziedzin nauki, pomocnych współczesnej archeologii: prof. Marek Krąpiec - dendrochronolog, dr hab. Daniel Makowiecki - archeozoolog, prof. Tomasz Goslar - fizyk.

Oprócz naukowców z ośrodków w Poznaniu, Toruniu i Krakowie występują też m.in. dr Gerard Wilke z Kilonii, który badaniom lednickich mostów poświęcił większość swego życia i dr hab. Bogusław Więcek z Politechniki Łódzkiej, prezentujący pionierskie badania termowizyjne mieczy odkrytych na Lednicy.

"Do najtrudniejszych w realizacji produkcji należały zdjęcia podwodne, ukazujące pozostałości lednickich mostów sprzed tysiąca lat. Bardzo mała przejrzystość wód i zamulenie dna jeziora wymagały wielokrotnych prób filmowania od lata do zimy" - wyjaśnia Zdzisław Cozac.

Trudne były też inscenizacje przedstawiające Mieszka I z Dobrawą, Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III i sceny walk.

"Jednak pasjonaci z Drużyny Wojów Piastowskich 'Jantar' pod wodzą Alberta Kiszkurno, wywiązali się z tych zadań znakomicie. W filmie występuje również kilkudziesięciu odtwórców dawnych rzemiosł, którzy zaludnili osady na podgrodziu i w okolicy Jeziora Lednickiego. To mistrzowie w swoim fachu, którzy uświetniają festyny archeologiczne w całej Polsce" - dodaje reżyser.

Modelowanie i animowanie lednickiego grodu oraz znajdujących się w nim obiektów to efekt pracy Wielkosława Staniszewskiego. Dzięki niemu będzie można zobaczyć, m.in. jak wyglądałby pałac Mieszka I w dzisiejszym krajobrazie wyspy. Wirtualne wnętrza pałacu oraz kaplicy, w której umieszczono inscenizację hipotetycznego chrztu Mieszka I, to dzieło dr. Borysa Siewczyńskiego z zespołem studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Efekty specjalne, np. spalenie grodu w finale filmu, to obrazy wykreowane przez Marka Skrzecza, zarazem montażystę filmu.

Praca nad "Wyspą władców" trwała ponad rok. Wymagała ciągłej współpracy z naukowcami, jak i z pasjonatami odtwórstwa historycznego. "Przy okazji filmu oba te środowiska - do niedawna żyjące obok siebie - coraz bardziej się integrowały" - dodaje Cozac.

TVP Historia, która współfinansowała ostatni etap produkcji, zadeklarowała koprodukcję kolejnych realizacji w cyklu pt. "Tajemnice początków Polski", w reżyserii Zdzisława Cozaca. "Wyspa władców" to drugi film z tej serii. Pierwszy - "Trzcinica - karpacka Troja" zdobył 2 statuetki Światowida na Festiwalu Filmów Archeologicznych w 2010 roku, gdzie został przyjęty entuzjastycznie przez widownię.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Film można obejrzeć na stronie TVP.

Galeria zdjęć z planu filmowego na stronie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy