Poznań: wystawa "Uprawiając archeologię" w Muzeum Archeologicznym - 13.09-11.10.2012
Dodane przez emes dnia 14 wrzesień 2012 11:25:25
Uprawiając archeologię - Working in archaeology - Zaproszenie do przeszłości - wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu - 13.09-11.10.2012 Ekspozycję "Uprawiając archeologię" prezentującą pracę archeologów można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu od 13 września do 11 października. Na wystawę składają się starannie wyselekcjonowane fotografie. Każda z nich prezentuje różne aspekty pracy archeologa, począwszy od wykopalisk, poprzez dokumentację, analizę i konserwację aż po prezentację odkrytych zabytków. Ekspozycja ukazuje bogactwo współczesnej archeologii europejskiej wykorzystując materiał ilustracyjny z siedmiu krajów: Belgii, Niemiec, Francji, Grecji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Z myślą o najmłodszych widzach muzealnicy uzupełnili ekspozycję o część edukacyjną, składającą się z pięciu interaktywnych punktów: wykopaliska, dokumentacja, laboratorium, konserwacja, interpretacja. >>>
Treść rozszerzona

Wystawa "Uprawiając archeologię" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Uprawiając archeologię - Working in archaeology - Zaproszenie do przeszłości - wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu - 13.09-11.10.2012Ekspozycję prezentującą pracę archeologów z wielu krajów i licznych specjalności można oglądać w poznańskim Muzeum Archeologicznym od 13 września do 11 października.

"Archeologia nie jest zwykłą pracą, jest dyscypliną, bowiem rozpatruje relacje pomiędzy współczesnymi społeczeństwami a ich przeszłością, jest nauką, gdyż pozwala na tworzenie wiedzy o przeszłości w oparciu o szereg nowoczesnych metod badawczych, jest sztuką, gdyż dostarcza opowieści o przeszłości" - czytamy w komunikacie muzeum.

Na wystawę składają się starannie wyselekcjonowane fotografie. Każda z nich prezentuje różne aspekty pracy archeologa, począwszy od wykopalisk, poprzez dokumentację, analizę i konserwację aż po prezentację odkrytych zabytków. Ekspozycja ukazuje bogactwo współczesnej archeologii europejskiej wykorzystując materiał ilustracyjny z siedmiu krajów: Belgii, Niemiec, Francji, Grecji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Pierre Buch - autor zdjęć, odwiedził te kraje spotykając pracujących tam archeologów i dokumentując różne aspekty ich profesji.

Wystawa ukazuje także efekt wspólnych działań europejskiego zespołu archeologicznego, składającego się z trzynastu instytucji i realizującego projekt badawczy finansowany przez program Unii Europejskiej Kultura (2007-2013). Celem projektu "Archeologia we współczesnej Europie" jest określenie oblicza współczesnej archeologii europejskiej, charakteru jej praktyki badawczej oraz relacji ze społeczeństwem.

Z myślą o najmłodszych widzach muzealnicy uzupełnili ekspozycję o część edukacyjną, składającą się z pięciu interaktywnych punktów: wykopaliska, dokumentacja, laboratorium, konserwacja, interpretacja.

Kuratorami wystawy są Sabina Hryniewiecka i Marta Sierant. Współorganizatorem ekspozycji jest Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce