XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie pod hasłem "Polska Piastów" - 15-23 września 2012
Dodane przez emes dnia 13 wrzesień 2012 10:28:52
XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów" - 15-23 września 2012 "Polska Piastów" - pod takim hasłem odbędzie się w dniach 15-23 września kolejny Festyn Archeologiczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Program obfituje w wydarzenia przygotowane dla gości od wieku szkolnego po dojrzały. W ciągu dziewięciu dni, codziennie będą się odbywać koncerty (m.in. "Percival", "Ostrovia" oraz białoruski "Lutaś"), inscenizacje słowno-muzyczne poświęcone dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów ("Panowanie i koronacja Bolesława Chrobrego" oraz "Zjazd książąt w Gąsawie i śmierć Leszka Białego"), pokaz "Demony" (wierzenia dawnych Słowian), inscenizacje obrzędów (przejścia i astronomicznego przesilenia, składania ofiary zakładzinowej, święta plonów, powrót drużyny z wyprawy wojennej), pokazy mody i biżuterii wczesnośredniowiecznej, degustacje dań kuchni słowiańskiej, nauka pisania głagolicą... i inne atrakcje. Festyn urozmaicą stoiska rękodzielników z Polski, Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec i Holandii. W trakcie trwania Festiwalu będzie można przyjrzeć się budowie rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej - kolejnej, powstającej atrakcji Biskupina. >>>
Treść rozszerzona

W sobotę 18. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

XVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie "Polska Piastów" - 15-23 września 2012 "Polska Piastów" - pod takim hasłem odbędzie się w dniach 15-23 września kolejny Festyn Archeologiczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

"Pragniemy przybliżyć najistotniejsze aspekty piastowskiego dziedzictwa poprzez atrakcyjną formę edukacyjną i popularyzatorską, w wykonaniu specjalistów z wielu instytucji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy" - poinformował PAP Filip Krauze, rzecznik prasowy wydarzenia.

Program obfituje w wydarzenia przygotowane dla gości od wieku szkolnego po dojrzały. W ciągu dziewięciu dni, codziennie będą się odbywać inscenizacje słowno-muzyczne poświęcone dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów. Na scenie głównej będą miały miejsce dwie inscenizacje: "Panowanie i koronacja Bolesława Chrobrego" oraz "Zjazd książąt w Gąsawie i śmierć Leszka Białego".

Będzie można też wysłuchać koncertów zespołów "Percival", "Ostrovia" oraz białoruskiego zespołu "Lutaś". Studenci archeologii zaprezentują pokaz "Demony", czyli wierzenia dawnych Słowian. Natomiast na terenie piastowskiej wioski żacy wykonają inscenizacje: obrzędów przejścia i astronomicznego przesilenia, składania ofiary zakładzinowej, święta plonów, powrót drużyny z wyprawy wojennej, zaprezentują słowiańską kuchnię, pisanki, modę i naukę pisania głagolicą.

Nie zabraknie konkursów dla najmłodszych i dorosłych. Swoją obecność zapowiedziały grupy odtwórstwa historycznego - "Srebro Peruna" i "Dziedzictwo Wolina". Przewidziano też barwne pokazy mody i biżuterii wczesnośredniowiecznej i degustacje dań kuchni słowiańskiej. Festyn urozmaicą stoiska rękodzielników z całej Europy: Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec i Holandii.

W trakcie trwania Festiwalu będzie można przyjrzeć się budowie rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej - kolejnej, powstającej atrakcji Biskupina. Wzniesiono już 12 z 14 planowanych chat ustawionych w kształcie okolnicy. Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Archeolodzy przebadali wczesnośredniowieczną wioskę w latach 50-tych XX wieku. Odkrycie to łączone jest z wymienioną w bulli Innocentego II z 1138 r. wioską "Stari Biskupici". Dokument ten wymienia imiona kilkunastu osadników, którzy od dawna należeli do biskupa.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

PAP - Nauka w Polsce