Zamek w Człuchowie "rozkopany" w ramach projektu rewitalizacji
Dodane przez emes dnia 20 lipiec 2010 17:44:31

Trwają badania archeologiczne na zamku w Człuchowie w ramach projektu rewitalizacji zamku. Planowane jest udostępnienie dla ruchu turystycznego wieży i przystosowanie północnego skrzydła na cele muzealne. >>>


Treść rozszerzona

Trwają prace wykopaliskowe na zamku w Człuchowie, prowadzone przez Instytut Archeologii UW i Fundację Przyjaciół IAUW, z inicjatywy Urzędu Miasta w Człuchowie, który realizuje projekt rewitalizacji zamku. Planowane jest udostępnienie dla ruchu turystycznego wieży i przystosowanie północnego skrzydła na cele muzealne. Prace będą trwać do końca lata.

Zamek w Człuchowie jest drugą pod względem wielkości (po Malborku) twierdzą krzyżacką, powstał niedługo po zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków.

Celem badań jest wyeksponowanie zachowanych pod ziemią średniowiecznych bruków i fundamentów zabudowań zamkowych. Archeolodzy pozyskali ponadto dotychczas ok. 160 tys. zabytków ruchomych datowanych od drugiej połowy XV po XVIII wiek (fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych, kafli, przedmioty metalowe - głównie okucia budowlane i gwoździe, militaria - groty bełtów kusz i kamienne kule armatnie) oraz detale architektoniczne.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce.