Samławki: archeolodzy z UW zbadali kurhan na cmentarzysku z wczesnej epoki żelaza
Dodane przez emes dnia 12 sierpień 2012 21:33:25
fot. Nadleśnictwo MrągowoArcheolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli wykopaliska na cmentarzysku kurhanowym w lasach koło warmińskiej wsi Samławki (powiat olsztyński, gmina Kolno). W przyszłości ma tam powstać park archeologiczny, który będą mogli zwiedzać turyści. Nekropolia pochodzi z wczesnej epoki żelaza i należała do zachodniego odłamu Bałtów. Składa się z sześciu usypanych z ziemi i kamieni kopców o średnicy 10 m i 1,5 m wysokości. W tym sezonie wykopaliskowym archeolodzy przebadali pierwszy z kurhanów, w październiku wrócą na cmentarzysko, żeby go zrekonstruować. W kolejnych sezonach zostaną zbadane i zrekonstruowane pozostałe leśne kurhany. >>>
Treść rozszerzona

Archeolodzy z UW zbadali kurhan sprzed 2,5 tys. lat

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli wykopaliska na cmentarzysku kurhanowym z wczesnej epoki żelaza, odkrytym w lasach koło warmińskiej wsi Samławki. W przyszłości ma tam powstać park archeologiczny, który będą mogli zwiedzać turyści.

O zakończeniu badań cmentarzyska z V-IV wieku p.n.e. poinformowała PAP w poniedziałek Agnieszka Jaremek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Grupa pracowników i studentów tej uczelni odkryła sześć kurhanów w głębi lasów Nadleśnictwa Mrągowo, położonych na południe od Samławek.

Nekropolia pochodzi z wczesnej epoki żelaza i należała do zachodniego odłamu Bałtów. Składa się z sześciu usypanych z ziemi i kamieni kopców o średnicy 10 m i 1,5 m wysokości. W tym sezonie wykopaliskowym archeolodzy przebadali pierwszy z tych kurhanów.

"Po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odkryliśmy monumentalny krąg kamienny, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa zawierająca pochówki ciałopalne. Szczątki były składane w glinianych popielnicach, rozmieszczonych na kwadratowym bruku i przykrytym obstawą kamienną w formie kopuły" - powiedziała Jaremek.

Na cmentarzysku przeprowadzono prace dokumentacyjne z użyciem technik fotogrametrycznych i skaningu laserowego. Umożliwi to trójwymiarową wizualizację konstrukcji i zawartości kurhanu, co pozwoli na pełną rekonstrukcję wnętrza kopca.

Warszawscy archeolodzy zamierzają stworzyć w tym miejscu park archeologiczny, który zostanie udostępniony do zwiedzania turystom. Plany przedstawili wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków w Olsztynie, od którego zależy ostateczna decyzja w tej sprawie.

W październiku wrócą na cmentarzysko, żeby zrekonstruować przebadany kurhan. "Chcemy zaprezentować go w formie otwartego grobowca, a nie usypanego ponownie kopca" - wyjaśniła Jaremek. Jak dodała w kolejnych sezonach zostaną przebadane i zrekonstruowane pozostałe leśne kurhany.

Zdaniem Stanisława Warpechowskiego z Nadleśnictwa Mrągowo, w przyszłości koło Samławek powinna powstać tzw. leśna ścieżka dydaktyczna, która umożliwi turystom zwiedzanie zrekonstruowanego cmentarzyska i okolicznych lasów.

"To pierwsze kamienne kręgi i kurhany odkryte w naszych lasach, dlatego warto je odpowiednio wyeksponować" - uznał Warpechowski. Jak zastrzegł wymagać to będzie jednak odpowiedniego zabezpieczenie zabytku, które uchroni go przed dewastacją.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Zdjęcia z badań obejrzeć można stronie internetowej Nadleśnictwa Mrągowo -> Badania archeologiczne w lesie Nadleśnictwa Mrągowo