"Trzcinica - Karpacka Troja" - premiera filmu 20 września w TVP Historia
Dodane przez emes dnia 17 wrzesień 2010 12:13:10
"Trzcinica - Karpacka Troja" - premiera filmu 20 września w TVP Historia"Trzcinica - Karpacka Troja" - premiera filmu 20 września o godzinie 20.00 w TVP Historia. Nowoczesny film o prastarym grodzisku - ukazuje dzieje grodziska w Trzcinicy od jego początków we wczesnej epoce brązu aż do upadku około 1030 roku n.e. Film reżyserował Zdzisław Cozac, autorami scenariusza są: Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Zdzisław Cozac. >>>
Treść rozszerzona

"Trzcinica - Karpacka Troja" - premiera filmu 20 września o godzinie 20.00 w TVP Historia. Nowoczesny film o prastarym grodzisku - ukazuje dzieje grodziska w Trzcinicy od jego początków we wczesnej epoce brązu aż do upadku około 1030 roku n.e. Film reżyserował Zdzisław Cozac, autorami scenariusza są: Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Zdzisław Cozac.

"Trzcinica - Karpacka Troja" - premiera filmu 20 września w TVP Historia

"Trzcinica - Karpacka Troja" jest filmem dokumentalnym w reżyserii Zdzisława Cozaca prezentującym dzieje grodziska w Trzcinicy począwszy od jego narodzin we wczesnej epoce brązu aż po upadek ok. roku 1030 n.e. Autorami scenariusza są Jan Gancarski i Zdzisław Cozac, zaś film wyprodukowany został przy współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z agencją reklamową Media Promocja. Prace nad filmem, rozpoczęte przeszło rok temu, od początku ukierunkowane były na stworzenie obrazu odpowiadającego poziomem najlepszym produkcjom zagranicznym emitowanym na takich kanałach jak National Geographic czy Discovery. Efekt końcowy to połączenie merytorycznej rzetelności i atrakcyjnej formy, a jednocześnie, zdaniem reżysera Zdzisława Cozaca, dowód na to, że w Polsce także można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób.

W trakcie produkcji dokumentu przez plan filmowy przewinęło się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekipa filmowa gościła zaś w Trzcinicy, Krośnie i w Nižnej Myšli na Słowacji. Zdjęcia do filmu trwały łącznie niemal miesiąc, resztę prac nad obrazem wypełniła żmudna praca w studio, w tym m.in. tworzenie wirtualnych rekonstrukcji prezentujących w niezwykle sugestywny sposób oryginalny wygląd grodu w różnych epokach i fazach rozwoju.

Premiera telewizyjna filmu odbędzie się w poniedziałek 20 września 2010 r. o godz. 20.00. Pierwszą stacją, która pokaże dokument będzie TVP Historia, jednak wszystko wskazuje na to, że tej jesieni "Trzcinicę – Karpacką Troję" można będzie zobaczyć również na innych kanałach. Obraz zostanie także zgłoszony do I Festiwalu Filmów Archeologicznych, który odbędzie się w listopadzie w Krakowie.

"Trzcinica - Karpacka Troja" - premiera filmu 20 września w TVP Historia

Oficjalna premiera filmu, początkowo mająca stanowić jedną z głównych atrakcji imprezy otwarcia skansenu i odwołana ze względu na czerwcową powódź, odbędzie się kilka dni przed pierwszą emisją na srebrnym ekranie w sali konferencyjnej w skansenie. Niestety, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wezmą w niej udział jedynie zaproszeni goście.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej skansenu www.karpackatroja.pl gdzie uruchomiono specjalną zakładkę poświęconą "Trzcinicy - Karpackiej Troi". Także tam znajduje się informacja o konkursie, nagrodą w którym jest podwójne zaproszenie na oficjalną premierę filmu.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce