Poznań: Rezerwat Archeologiczny "Genius Loci" na Ostrowie Tumskim otwarty dla zwiedzających
Dodane przez emes dnia 03 lipiec 2012 20:04:34
Ostrów Tumski w Poznaniu - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Widok od ul. Posadzego. Źródło: Wiki Commons, autor: MOs810, lic. CC-BY-SA-3.0.Od soboty czynna jest nowa atrakcja kulturalna w Poznaniu. Na Ostrowie Tumskim powstał Rezerwat Archeologiczny "Genius loci" prezentujący relikty tysiącletnich umocnień, chroniących jeden z najważniejszych ośrodków powstającego wówczas państwa polskiego. Placówka działa w ramach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Nazwa rezerwatu - "Genius loci" (łac. Duch opiekuńczy) nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. Łacińskie określenie oddaje wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad 1000 lat nieodłącznie związanego z historią Polski i miasta. >>>
Treść rozszerzona

W Poznaniu otwarto nowy rezerwat archeologiczny

Od soboty czynna jest nowa atrakcja kulturalna w Poznaniu. Na Ostrowie Tumskim powstał Rezerwat Archeologiczny "Genius loci" prezentujący relikty tysiącletnich umocnień, chroniących jeden z najważniejszych ośrodków powstającego wówczas państwa polskiego.

Placówka działa w ramach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Ostrów Tumski w Poznaniu - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Widok od ul. Posadzego. Źródło: Wiki Commons, autor: MOs810, lic. CC-BY-SA-3.0.
Ostrów Tumski w Poznaniu - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Widok od ul. Posadzego.
Źródło: Wiki Commons, autor: MOs810, lic. CC-BY-SA-3.0.

"W Rezerwacie połączyliśmy tradycję z nowoczesną technologią. Zwiedzający wejdą do sali kinowej, w której odbędzie się projekcja filmu wykonanego w technologii 3D. Następnie obejrzą oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Pełniejszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu umocnień pomoże obraz holograficzny i multimedialne kioski" - napisano w komunikacie muzeum.

Przygotowano również przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych. Muzealnicy chcą gościć tam przedstawicieli różnorodnych gałęzi nauki, ukazujących ciekawe rozwiązania w wielu obszarach dotyczących zarówno techniki, inżynierii, jak i kultury oraz sztuki. W ten sposób powstać ma innowacyjne centrum edukacji historycznej, w którym przeszłość powinna przyciągać ludzi otwartych i kreatywnych oraz stawać się inspiracją dla przyszłości.

"Towarzyszy nam określenie przekrój poznania, które celowo sugeruje wieloznaczność interpretacji, nawiązując do stolicy Wielkopolski. To zarówno namacalny przekrój - prezentowany w Rezerwacie, przekrój wykonany przez archeologów w obrębie wałów, ale również przekrój przez tysiącletnią historię Ostrowa Tumskiego - począwszy od murów chroniących króla i jego dwór po te z XVI wieku stojące na straży biskupów i duchownych" - informują muzealnicy.

Ostrów Tumski w Poznaniu - widok z zachodniego brzegu Warty. Wieże należą do katedry, po prawej szczyt budynku z białymi blendami to Kościół NMP, a budynek z ciemnej cegły o wysokim, spadzistym dachu to psałteria. Budynek na lewym skraju zdjęcia to Akademia Lubrańskiego. Źródło: Wiki Commons, autor: Radomił Binek - Radomil, lic. CC-BY-SA-3.0.
Ostrów Tumski w Poznaniu - widok z zachodniego brzegu Warty. 
Źródło: Wiki Commons, autor: Radomił Binek - Radomil, lic. CC-BY-SA-3.0.

Nazwa rezerwatu - "Genius loci" (łac. Duch opiekuńczy) nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. Łacińskie określenie oddaje wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad 1000 lat nieodłącznie związanego z historią Polski i miasta.

"Geniusz miejsca sprawił, że to właśnie tu skupili się ludzie obdarzeni wielką charyzmą, potrafiący wcielać w życie wspaniałe idee, skupiać innych wokół szczytnych celów i zarażać ich dobrymi pomysłami" - czytamy w oświadczeniu Muzeum.

Jak informuje w komunikacie prasowym TOYA DESIGN, autor projektu architektonicznego, budynek ma wyraźny kierunek, podkreślony podłużnymi ścianami, zgodny z przebiegiem dawnych umocnień Ostrowa. Jest zaprojektowany niejako "od środka" opasując relikty wału i murów Lubrańskiego (XVI wiek). Wspomniane ściany stanowią kolejne przegrody-warstwy, które wijąc się nadają kierunek zwiedzaniu. Od rozświetlonego, słonecznego wejścia zwiedzający przechodzą coraz głębiej ku ukrytemu w ziemi zabytkowi.

Ostrów Tumski w Poznaniu - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Źródło: Wiki Commons, autor: MOs810, lic. CC-BY-SA-3.0.
Ostrów Tumski w Poznaniu - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci.
Źródło: Wiki Commons, autor: MOs810, lic. CC-BY-SA-3.0.

Wartość projektu wynosi ok. 9 700 000 zł. Inwestycja jest dofinansowywana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (Działanie 6.2 - Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego) w wysokości ok. 6 500 000 zł. Pozostała część, tj. ok. 3 200 000 zł, jest wydatkowana ze środków przyznanych przez Radę Miasta Poznania.

Obiektem kieruje Agnieszka Stempin, archeolog, absolwentka Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracę w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu podjęła w 1995 roku, początkowo w Archiwum Naukowym. Od 2000 roku kierowała Działem Archeologii Wielkopolski.

Szczegółowe informacje na temat Rezerwatu są dostępne na stronie: www.muzarp.poznan.pl/rezerwat.

PAP - Nauka w Polsce


Zdjęcia z otwarcia Rezerwatu "Genius Loci" można obejrzeć w serwisach: epoznan.pl i gazeta.pl.