Warszawa: w sali Skarbca Zamku Królewskiego wystawa o polskich wykopaliskach w Aleksandrii
Dodane przez emes dnia 27 czerwiec 2012 21:02:12
Od 28 czerwca do 31 sierpnia w sali Skarbca Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę "Szkoła Aleksandryjska. Polskie badania na Kom el-Dikka 1960-2011". Ekspozycja prezentuje najważniejsze odkrycia archeologiczne i osiągnięcia konserwatorskie polskiej misji dokonane w Aleksandrii w ciągu 50 lat badań. Organizatorami wystawy są: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Fundacja im. Kazimierza Michałowskiego oraz Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wystawa uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wernisaż odbędzie się 28 czerwca o godz. 13.00. Wstęp wolny. >>>
Treść rozszerzona

W Warszawie wystawa o polskich wykopaliskach w Aleksandrii

Od 28 czerwca do 31 sierpnia w sali Skarbca Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę "Szkoła Aleksandryjska. Polskie badania na Kom el-Dikka 1960-2011". Ekspozycja prezentuje najważniejsze odkrycia archeologiczne i osiągnięcia konserwatorskie polskiej misji dokonane w Aleksandrii w ciągu 50 lat badań.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zabytki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pochodzące z polskich badań w Aleksandrii oraz w Tell Atrib i Edfu - na stanowiskach leżących w kręgu oddziaływania Aleksandrii. Dwa pozostałe były również badane wykopaliskowo przez Polaków.

Ponadto zaprezentowana będzie makieta budowli teatralnej, przekształconej w audytorium słynnej akademii aleksandryjskiej, wielkiego odkrycia naszych badaczy. W 2004 roku kierujący wykopaliskami dr Grzegorz Majcherek ogłosił odkrycie dużego kompleksu świetnie zachowanych sal wykładowych z czasów późnego antyku (V-VI w. n.e.). To jedyne znane z obszaru śródziemnomorskiego materialne pozostałości po starożytnych uczelniach.

Zwiedzający zapoznają się również z licznymi planszami dokumentującymi polskie prace archeologiczno-konserwatorskie. Wystawie będzie towarzyszyć ukazanie się publikacji "Starożytna Aleksandria - polskie badania archeologiczne i prace konserwatorskie na Kom el-Dikka", która będzie dostępna podczas wernisażu.

Kom el-Dikka to jedyna systematycznie badana część starożytnej Aleksandrii, miasta założonego przez Aleksandra Wielkiego. W starożytności i w średniowieczu był to ośrodek życia kulturalnego i naukowego, jak również ważny port Morza Śródziemnego.

"Ponad pięćdziesiąt lat polskich badań, zapoczątkowanych przez prof. Kazimierza Michałowskiego i prowadzonych do dziś przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, przyniosło wiele istotnych odkryć. Często miały fundamentalne znaczenie dla poznania topografii historycznej antycznego miasta, pomników zdobiących jego place i ulice, wytworów rzemiosła artystycznego czy kultury materialnej jego mieszkańców" - czytamy w komunikacie CAŚ UW.

Organizatorami wystawy są: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Fundacja im. Kazimierza Michałowskiego oraz Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wystawa uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wernisaż odbędzie się 28 czerwca o godz. 13.00. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce