Biskupin: na terenie Muzeum Archeologicznego powstaje rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski
Dodane przez emes dnia 30 maj 2012 17:18:40
Brama zrekonstruowanej osady obronnej kultury łużyckiej w Biskupinie. Źródło: Wiki Commons, autor: User:Fazer, lic. CC-BY-SA-2,5. Na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie powstaje rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski. Mało kto wie, że na terenie liczącego 25 ha rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od późnego paleolitu po wczesne średniowiecze. Rekonstrukcje powstają w miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Odbudowywana wieś wczesnośredniowieczna składa się z 14 obiektów mieszkalnych i gospodarczych o konstrukcji zrębowej i słupowej. Jej otwarcie nastąpi w dniach 15-23 września, w czasie corocznego festynu archeologicznego (w tym roku pod hasłem "Polska Piastów"). >>>
Treść rozszerzona

W Biskupinie powstają nowe budowle

Na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie powstaje rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski.

Jej uroczyste otwarcie nastąpi w czasie corocznego, odbywającego się we wrześniu, festynu archeologicznego. Tym razem jego hasłem przewodnim jest "Polska Piastów" - poinformował PAP Wiesław Zajączkowski, dyrektor instytucji.

Biskupin to najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny, kojarzony z osiedlem obronnym kultury łużyckiej sprzed 2700 lat.

Brama zrekonstruowanej osady obronnej kultury łużyckiej w Biskupinie. Źródło: Wiki Commons, autor: User:Fazer, lic. CC-BY-SA-2,5.
Brama zrekonstruowanej osady obronnej kultury łużyckiej w Biskupinie.
Źródło: Wiki Commons, autor: User:Fazer, lic. CC-BY-SA-2,5.

"Mało kto wie, że na terenie liczącego 25 ha rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od późnego paleolitu po wczesne średniowiecze" - przypomina Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Obecnie realizowany projekt, w 50 proc., wspierany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, obejmuje budowę nowoczesnego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego i wczesnośredniowieczną wioskę. W przyszłym roku powstanie również neolityczne osiedle.

Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Odbudowywana przez muzealników wieś wczesnośredniowieczna składa się z 14 obiektów mieszkalnych i gospodarczych o konstrukcji zrębowej i słupowej. Osada miała kształt okolnicy - stojące domy otaczały duży plac.

Archeolodzy przebadali wczesnośredniowieczną wioskę w latach 50-tych XX wieku. Jak wyjaśnia dyrektor Zajączkowski, odkrycie to łączone jest z wymienioną w bulli Innocentego II z 1138 r. wioską "Stari Biskupici". Dokument ten w pisowni łacińskiej wymienia imiona kilkunastu osadników, którzy od dawna należeli do biskupa.

"W chwili obecnej zbudowaliśmy już połowę wioski metodami tradycyjnymi, bez użycia nowoczesnych materiałów. Dachy chat kryte są trzciną wiązaną wikliną. Kilka dachów pokryjemy drewnianymi dranicami i darnią, a podłoga we wszystkich obiektach będzie wykonana z ubitej gliny" - opowiada dyrektor Zajączkowki.

Każda z chat będzie inaczej wyposażona, gdyż zamieszkiwali je różni rzemieślnicy - m.in. kowal, młynarz, rybak, garncarz. Zwiedzający będą mogli odwiedzić znanych z imienia mieszkańców wioski.

Uroczyste otwarcie średniowiecznego osiedla nastąpi w dniach 15-23 września.

PAP - Nauka w Polsce