"Berenike 2008-2009" - tom rozpoczynający nową serię wydawniczą CAŚ UW - "Excavation Series"
Dodane przez emes dnia 30 maj 2012 17:12:09
Publikacją bogatych znalezisk z egipskiego stanowiska archeologicznego Berenike Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) rozpoczyna nową serię wydawniczą "Excavation Series" poświęconą obszernym raportom wykopaliskowym. Pierwszy tom serii - "Berenike 2008-2009" - jest poświęcony dwóm sezonom badawczym na stanowisku w Berenike. Jak dotąd archeolodzy odkryli tu świątynię portową, tajemnicze cmentarzysko zwierzęce oraz zabudowę zaplecza przystani portowej wzniesioną za czasów faraona Ptolemeusza II w III wieku p.n.e. Tutaj również znaleziono unikatowe pozostałości składów portowych z okresu rzymskiego (1. połowa II w. n.e.), łącznie z doskonale zachowanymi linami cumowniczymi. >>>
Treść rozszerzona

Nowa seria wydawnicza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

Publikacją bogatych znalezisk z egipskiego stanowiska archeologicznego Berenike Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW) rozpoczyna nową serię wydawniczą "Excavation Series" poświęconą obszernym raportom wykopaliskowym.

"Seria będzie wygodnym narzędziem do prezentacji badań terenowych, których interdyscyplinarna forma coraz bardziej wyłamuje się z ram narzucanych przez ograniczenia miejsca w innych naszych wydawnictwach. Jest to tym samym uzupełnienie zwięzłej formuły PAM (rocznika Polish Archaeology in the Mediterranean). Są to nadal raporty z badań, tyle że prezentowane in extenso" - wyjaśnia Iwona Zych z działu wydawnictw CAŚ UW.

Szersza formuła książki pozwoli na umieszczenie szczegółowych wyników bieżących badań. Dzięki temu czytelnicy będą mogli śledzić krok po kroku badania archeologów i przyglądać się procesom kształtowania się wiedzy o stanowisku. "Innymi słowy każdy może nas sprawdzić, na jakich podstawach wysnuwane są wnioski i ocenić, gdzie występują luki" - dodaje Zych.

Pierwszy anglojęzyczny tom "Berenike 2008-2009" jest poświęcony dwóm sezonom badawczym na stanowisku w Berenike. Jak dotąd archeolodzy odkryli tu świątynię portową, tajemnicze cmentarzysko zwierzęce oraz zabudowę zaplecza przystani portowej wzniesioną za czasów faraona Ptolemeusza II w III wieku p.n.e. Tutaj również znaleziono unikatowe pozostałości składów portowych z okresu rzymskiego (1. połowa II w. n.e.), łącznie z doskonale zachowanymi linami cumowniczymi.

W następnym przygotowywanym tomie znajdzie się podsumowanie wyników ośmiu sezonów badawczych na stanowisku Tell Qaramel w Syrii. Publikacja ukaże się w języku angielskim i francuskim. W kolejce czekają: Peluzjum w Egipcie, Tell Retaba w Delcie Nilu i Tell Arbid w ramach badań Uniwersytety im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce