Prof. Ryszard Mazurowski (odkrywca Tell Qaramel) laureatem konkursu Travelery 2009
Dodane przez emes dnia 17 lipiec 2010 22:28:11

Profesor Ryszard F. Mazurowski (odkrywca pozostałości najstarszego miasta na świecie - Tell Qaramel) zwyciężył w organizowanym przez "National Geographic" plebiscycie "Travelery 2009" w kategorii "Naukowe odkrycie roku". >>>


Treść rozszerzona

Profesor Ryszard Feliks Mazurowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężył w prestiżowym konkursie "Travelery 2009" (organizowanym przez "National Geographic") w kategorii "Naukowe odkrycie roku".

Profesor Mazurowski statuetkę otrzymał "za odkrycie w Syrii pozostałości najstarszego miasta na świecie, Tell Qaramel, i obalenie tezy, że postęp cywilizacyjny musiał się wiązać z uprawą roli i hodowlą".

Plebiscyt "Travelery 2009" redakcja "National Geographic" zorganizowała po raz czwarty. Nagrody przyznane zostały w 5 kategoriach: GRAND PRIX, NAUKOWE ODKRYCIE ROKU, WYCZYN ROKU, PODRÓŻ ŻYCIA oraz BLOG TRAVELEROWCA, w każdej kategorii wybrano jednego laureata.


Polscy archeolodzy pod kierownictwem prof. Ryszarda F. Mazurowskiego badania w Tell Qaramel (Karamel) w Syrii prowadzą od 1999 roku. Odkryli tam pozostałości najstarszego znanego na świecie miasta, funkcjonującego w niemal niezmienionym kształcie od XIII tysiąclecia do ok. 9400 roku p.n.e.

Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce i National Geographic Polska.