"Magiczny świat kultury trypolskiej" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Dodane przez emes dnia 26 marzec 2012 22:40:50
"Magiczny świat kultury trypolskiej" - kolejna ekspozycja z cyklu "Bliskie spotkania z ..." w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu Zabytki jednej z najbardziej intrygujących i tajemniczych kultur archeologicznych w dziejach Europy można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu na wystawie "Magiczny świat kultury trypolskiej". To kolejna ekspozycja z cyklu "Bliskie spotkania z ..."; ukazuje unikatowe zabytki kultury trypolskiej ze wsi Biały Potok (dzisiejsza Ukraina) związane z magicznymi praktykami i obrządkami religijnymi. Wyroby ceramiczne społeczności kultury trypolskiej cechują się nadzwyczaj barwnymi, malowanymi dekoracjami. Zdaniem niektórych badaczy należy je zaliczyć do najpiękniejszych powstałych w okresie eneolitu - epoki miedzi (IV tysiąclecie p.n.e.), a nawet pradziejów Europy. Według archeologów bogate zdobienia mają ukazywać skomplikowany świat wierzeń ówczesnych ludzi. >>>
Treść rozszerzona

Zabytki kultury trypolskiej prezentowane w Poznaniu

"Magiczny świat kultury trypolskiej" - kolejna ekspozycja z cyklu "Bliskie spotkania z ..." w Muzeum Archeologicznym w PoznaniuZabytki jednej z najbardziej intrygujących i tajemniczych kultur archeologicznych w dziejach Europy można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu na wystawie "Magiczny świat kultury trypolskiej".

To kolejna ekspozycja z cyklu "Bliskie spotkania z ..."; ukazuje unikatowe zabytki kultury trypolskiej ze wsi Biały Potok (rej. Czortków, dzisiejsza Ukraina) związane z magicznymi praktykami i obrządkami religijnymi.

Na wyjątkową grupę zabytków składają się wykonane z gliny figurki przedstawiające postaci ludzkie i zwierzęta oraz miniaturowe naczynia odkryte w 1925 roku. Wszystkie pochodzą z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zabytki tego typu, ze względu na swoje przeznaczenie, są znajdowane przez archeologów w sanktuariach i domowych świątyniach. Te prezentowane na ekspozycji wykonano w II poł. IV tysiąclecia p.n.e.

Wyroby ceramiczne społeczności kultury trypolskiej cechują się nadzwyczaj barwnymi, malowanymi dekoracjami. Zdaniem niektórych badaczy należy je zaliczyć do najpiękniejszych powstałych w okresie eneolitu - epoki miedzi (IV tysiąclecie p.n.e.), a nawet pradziejów Europy. Według archeologów bogate zdobienia mają ukazywać skomplikowany świat wierzeń ówczesnych ludzi.

W ostatnim czasie prowadzone są intensywne prace, których celem jest opracowywanie całego unikatowego zbioru zabytków kultury trypolskiej w zbiorach poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Składają się nań m.in. bogato malowane fragmenty naczyń ceramicznych, wyroby krzemienne i kamienne, ciężarki tkackie, przęśliki i bardzo dobrze zachowane fragmenty polepy, materiał organiczny oraz kości zwierzęce i ludzkie. Opracowania i analizy materiałów są prowadzone przez międzynarodowy zespół badaczy z Polski i Ukrainy, którym kieruje dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dr hab. Marzena Szmyt, prof. UAM.

Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce