Umowa handlowa sprzed 4000 lat znaleziona na stanowisku Kultepe-Karum w Turcji
Dodane przez emes dnia 10 wrzesień 2010 13:14:00
Umowę handlową sprzed 4000 lat archeolodzy znaleźli na stanowisku Kultepe-Karum w Anatolii w środkowej Turcji. Umowa została zawarta w około 2000 r. p.n.e. między królestwem Asyrii w Mezopotamii a królestwem Kanesz w Kapadocji i spisana pismem klinowym na dwóch glinianych tabliczkach. >>>
Treść rozszerzona

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w środkowej Turcji gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym sprzed 4000 lat z najstarszą umową handlową w Anatolii - informuje serwis internetowy Assyrian International News Agency.

Odkrycia pokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku Kultepe-Karum w prowincji Kayseri, w Kapadocji w środkowej części kraju.

Jak poinformował prof. Cahit Gunbatti z Uniwersytetu w Ankarze, archeolodzy badają stanowisko archeologiczne w osadzie Karum w pobliżu kopca Kultepe od 1948 roku i jak dotąd odnaleźli łącznie około 23 tysiące starożytnych glinianych tabliczek pokrytych pismem klinowym.

Na stanowisku znajdują się pozostałości starożytnej osady Asyryjczyków, którzy przybyli na tereny Kapadocji w około 2000 r. p.n.e. z północnej Mezopotamii i zajmowali się handlem cyną oraz tkaninami.

Do najnowszych znalezisk na stanowisku należą dwie tabliczki zawierające najstarszą odnalezioną na terenie Turcji pisemną umowę handlową, zawartą w około 2000 r. p.n.e. między królestwem Asyrii w Mezopotamii a królestwem Kanesz w Kapadocji.

Ruiny starożytnego miasta Kanesz znajdują się w odległości około 20 kilometrów na południowy-zachód od miasta Kayseri, znanego w starożytności pod nazwą Cezarea Kapadocka.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce