Jajka kurze z XIV w. i średniowieczna deska klozetowa w Muzeum w Krośnie
Dodane przez emes dnia 09 wrzesień 2010 13:14:17
Sześć jajek kurzych mających ponad 600 lat oraz średniowieczną deskę klozetową można oglądać na wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Wystawa jest efektem badań archeologicznych prowadzonych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000. >>>
Treść rozszerzona

Sześć jajek kurzych, mających ponad 600 lat, można oglądać na wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie).

Jajka, datowane na koniec XIV w., zostały znalezione w czasie prac archeologicznych na krośnieńskim rynku w 1999 r., w studni znajdującej się obok domu wójtowskiego.

W czasie badań prowadzonych w latach 1999-2000 na rynku w Krośnie zostało odkrytych ok. 60 tys. zabytków. Część z nich znalazła się na stałej wystawie w Muzeum Podkarpackim: złota sprzączka do pasa z końca XIII w., płyta kamienna ze sceną Ukrzyżowania z przełomu XIII/XIV w., fragmenty drewnianych wodociągów z 1366 r., kości do gry, drewniany uchwyt pieczęci miejskiej oraz średniowieczna deska klozetowa.

Zaskoczeniem było odkrycie pozostałości po dwóch ratuszach - gotyckiego z początków XIV wieku i renesansowego z początków XVI stulecia. O istnieniu ratusza w Krośnie w tak dawnych czasach nie zachowała się żadna wzmianka historyczna.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce