"Zabytek miesiąca" - rusza cykl wystaw w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Dodane przez emes dnia 31 styczeń 2012 13:12:57
"Zabytek miesiąca" to cykl nowych ekspozycji czasowych w 2012 roku w krakowskim Muzeum Archeologicznym. "Prądnik" - pierwsza wystawa cyklu, dostępna od 27 stycznia, dotyczy wyjątkowych zabytków z paleolitu.Rusza nowy cykl ekspozycji czasowych w Muzeum Archeologicznym w Krakowie - wystawa "Zabytek miesiąca" ma udostępnić zwiedzającym mało znane artefakty, również zaprezentować najnowsze odkrycia i nabytki instytucji. Pierwsza wystawa cyklu, dostępna od 27 stycznia, dotyczy wyjątkowych zabytków paleolitycznych, zwanych przez archeologów "prądnikami". Ich nazwa pochodzi od rzeki Prądnik przepływającej przez Ojców. Określenie weszło na trwałe do światowej literatury archeologicznej: jako "Pradnik knife", "Prondnik knife", "Pradnikmesser" - dla określenia specyficznego typu krzemiennych noży. Ich nazwa pochodzi od rzeki Prądnik przepływającej przez Ojców. >>>
Treść rozszerzona

Rusza cykl wystaw w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

"Zabytek miesiąca" to cykl nowych ekspozycji czasowych w 2012 roku w krakowskim Muzeum Archeologicznym. "Prądnik" - pierwsza wystawa cyklu, dostępna od 27 stycznia, dotyczy wyjątkowych zabytków z paleolitu."Zabytek miesiąca" to cykl nowych ekspozycji czasowych w 2012 roku w krakowskim Muzeum Archeologicznym. W jego ramach pokazywane będą również najnowsze odkrycia i nabytki instytucji - poinformowała PAP Anna Tyniec z muzeum.

Integralną częścią ekspozycji będzie opis i omówienie przedmiotu zabytkowego oraz jego kontekst kulturowy. Wystawa "Zabytek miesiąca" ma udostępnić zwiedzającym mało znane artefakty. "Jednocześnie świetnie uzupełnieni narrację wystaw stałych" - dodała Anna Tyniec. Kuratorem cyklu ekspozycji jest dr Jacek Górski.

Pierwsza wystawa cyklu, dostępna od 27 stycznia, dotyczy wyjątkowych zabytków z okresu paleolitu, zwanych przez archeologów "prądnikami". Ich nazwa pochodzi od rzeki Prądnik przepływającej przez Ojców. Określenie weszło na trwałe do światowej literatury archeologicznej: jako "Pradnik knife", "Prondnik knife", "Pradnikmesser" - dla określenia specyficznego typu krzemiennych noży. W okresie środkowego paleolitu człowiek neandertalski stosował "prądniki" do ćwiartowania mięsa i obróbki skór.

Scenariusz pierwszej odsłony wystawy przygotowali Mirosław Zając i Damian Stefański.

Comiesięcznym wystawom towarzyszyć będą, prezentowane w ramach "Wykładów popularnonaukowych", prezentacje multimedialne przygotowane przez twórców kolejnych wystaw z cyklu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Więcej: Muzeum Archeologiczne w Krakowie > Zabytek miesiąca > Prądnik