Najstarsze żyto w Europie i neolityczna figurka kobiety znalezione w Dzielnicy
Dodane przez emes dnia 06 wrzesień 2010 22:49:12
Niezwykłe odkrycia w Dzielnicy na Opolszczyźnie: archeolodzy badający pozostałości neolitycznych osad odkryli ślad najstarszej uprawy żyta w Europie i fragment glinianej figurki kobiety sprzed ponad 6,5 tys. lat. >>>
Treść rozszerzona

Ślad najstarszej uprawy żyta w Europie i fragment glinianej figurki kobiety sprzed ok. 6,5 tys. lat znalezione przez archeologów w pozostałościach neolitycznych osad w Dzielnicy na Opolszczyźnie.

Archeolodzy prowadzący już od siedmiu lat badania w pobliżu Dzielnicy ustalili, że funkcjonowało tam kolejno kilka osad. Pierwszą założyli już ok. 7,5 tys. lat temu przedstawiciele neolitycznej kultury ceramiki wstęgowej rytej (osada ta była prawdopodobnie ufortyfikowana systemem rowów w kształcie litery V), kolejne istniały w czasach kultury ceramiki wstęgowej kłutej (ok. 6900-6700 lat temu), kultury lendzielskiej (6500- 5800 lat temu) oraz w epoce brązu (3300-2900 lat temu).

Naukowcy znajdują w pozostałościach osad przede wszystkim fragmenty ceramiki, narzędzi do karczowania i ścinania drzew, krzemiennych wkładek do sierpów z charakterystycznymi śladami powstającymi w wyniku ścinania zbóż - pradziejowi mieszkańcy Dzielnicy uprawiali niewielkie śródleśne poletka.

Bardzo ciekawym znaleziskiem jest świetnie zachowany kilkucentymetrowy fragment glinianej figurki kobiety z wyraźnie zaznaczonymi narządami płciowymi sprzed około 6,5 tys. lat. To niezwykła rzadkość - z terenu Polski znanych jest dotychczas około dziesięciu tego rodzaju figurek bądź ich fragmentów.

W wyniku przeprowadzonych badań archeobotanicznych doszło do drugiego niezwykłego odkrycia: wśród ziaren pszenicy, jęczmienia i lnu niespodziewanie odkryto pojedyncze zwęglone ziarno żyta. Według szacunków ziarno ma ponad 6 tys. lat i jest to ślad najstarszej znanej uprawy żyta w Europie. Dotychczas uważano, że w Europie w neolicie nie uprawiano żyta.

Więcej: Gazeta.pl