Poznań: prawie 100 nowych zabytków na wystawie "Archeologia Sudanu"
Dodane przez emes dnia 20 styczeń 2012 17:31:59
Tarło (na drugim planie) - jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, z przodu widoczne kościane naramienniki i harpuny. Fot. K. Kucharska, MAP. Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Stałej ekspozycji prezentującej pradzieje Sudanu w poznańskim Muzeum Archeologicznym przybyło prawie 100 nowych zabytków. Jest wśród nich jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych oraz unikatowe, skórzane sandały z IV wieku n.e. Dodatkowe atrakcje to panel dotykowy i ekran LCD, na którym wyświetlane są zdjęcia z badań archeologicznych. >>>
Treść rozszerzona

Nowa odsłona wystawy "Archeologia Sudanu" w Poznaniu

Stałej ekspozycji prezentującej pradzieje Sudanu w poznańskim Muzeum Archeologicznym przybyło prawie 100 nowych zabytków. Jest wśród nich jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych oraz unikatowe, skórzane sandały z IV wieku n.e. Dodatkowe atrakcje to panel dotykowy i ekran LCD, na którym wyświetlane są zdjęcia z badań archeologicznych.

Ogólny widok na nową aranżację wystawy. Fot. K. Kucharska, MAP. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.
Ogólny widok na nową aranżację wystawy. Fot. K. Kucharska, MAP. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Ekspozycja wzbogaciła się o zabytki odkryte przez pracowników Muzeum w czasie licznych wykopalisk w Sudanie, głównie z obszaru IV katarakty nilowej. Poznaniacy wzięli kilka lat temu udział w akcji ratowniczych badań archeologicznych, które poprzedzały zalanie wielkich połaci terenu w związku z budową kolejnej, gigantycznej zapory wodnej.

Pozyskane w czasie wykopalisk zabytki trafiły w części do Polski na mocy porozumienia z rządem Sudanu. Są wśród nich unikatowe przedmioty. Teraz, po żmudnej pracy muzealnych konserwatorów (np. sklejeniu olbrzymich naczyń ceramicznych z setek kawałków) są dostępne dla wszystkich zwiedzających.

Gigantyczne naczynie zasobowe na piwo - tzw. beer jars. Fot. K. Kucharska, MAP. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.
Gigantyczne naczynie zasobowe na piwo - tzw. beer jars.
Fot. K. Kucharska, MAP. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Ekspozycji przybyły również zabytki z najwcześniejszych okresów - są to paleolityczne pięściaki, czyli pierwsze znane narzędzia kamienne używane przez człowieka. Na wystawie umieszczono te odkryte przez polską misję wykopaliskową w Kadero, kierowaną przez wiele lat przez dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prof. Lecha Krzyżaniaka.

Do najciekawszych eksponatów należy tarło - jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, wykonany z żebra zwierzęcego. Na ekspozycji można obejrzeć także najstarsze znane na świecie naczynia ceramiczne - pochodzą z VIII tysiąclecia p.n.e.

Tarło (na drugim planie) - jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, z przodu widoczne kościane naramienniki i harpuny. Fot. K. Kucharska, MAP. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.
Tarło (na drugim planie) - jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, z przodu widoczne kościane harpuny.
Fot. K. Kucharska, MAP. Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

Oprócz tego na wystawie pojawiły się liczne przykłady biżuterii znalezionej w kurhanach z okresu meroickiego (IV w. n.e.). Ozdoby wykonano ze szkła, kamieni szlachetnych, a nawet jaj strusich.

Z pomocą interaktywnego panelu dotykowego, zwiedzający dowie się, gdzie Polacy prowadzili i prowadzą wykopaliska, zaznajomi się z pradziejami tego rejonu. Na koniec ambitni mogą spróbować swych sił w quizie.

Kuratorami wystawy są dr Marek Chłodnicki i dr Dobiesława Bagińska.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce