Izrael: tajemnicze znaki w kształcie litery V sprzed 3000 lat w Mieście Dawida w Jerozolimie
Dodane przez emes dnia 16 grudzień 2011 21:02:30
Archeolodzy odkryli na stanowisku w Mieście Dawida w Jerozolimie, w sąsiedztwie murów Starego Miasta, trzy tajemnicze znaki, każdy w kształcie litery V. Wyżłobienia o długości około 50 cm i głębokości 5 cm zostały wyryte w kamiennej posadzce prawie 3000 lat temu. Naukowcy na razie nie zdołali rozpoznać ich przeznaczenia, podobnie jak i kompleksu budynków, w którym zostały znalezione. >>>
Treść rozszerzona

Tajemnicze kamienne wyżłobienia odkryli archeolodzy w Jerozolimie

Archeolodzy odkryli na starożytnym stanowisku w Jerozolimie tajemnicze wyżłobienia w kamiennej posadzce sprzed blisko 3000 lat, których znaczenie pozostaje nierozpoznane - informuje serwis internetowy 3News.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych przez izraelskich archeologów na stanowisku znanym pod nazwą Miasto Dawida we Wschodniej Jerozolimie, położonym w sąsiedztwie murów Starego Miasta na wąskim grzbiecie stoku na południe od Wzgórza Świątynnego.

Naukowcy badający odkryty starożytny kompleks pomieszczeń w najstarszej części miasta odnaleźli wyryte w kamiennej posadzce trzy duże i głębokie wyżłobienia, każde w kształcie litery V, których znaczenia archeolodzy nie zdołali dotąd ustalić, podobnie jak przeznaczenia całego odkrytego kompleksu.

Wyżłobienia wykonano co najmniej 2800 lat temu i zdaniem niektórych ekspertów, mogły służyć jako podstawa nieznanej drewnianej konstrukcji, inni zaś przypuszczają, że mogły pełnić funkcje rytualne.

Jak poinformował Eli Szukron, jeden z archeologów kierujących projektem badawczym w Mieście Dawida, znalezisko pochodzi z początkowego okresu istnienia Świątyni Jerozolimskiej (Pierwszej Świątyni), która została zbudowana w latach 966-959 p.n.e. w okresie panowania króla Salomona i zburzona w ok. 586 r. przez wojska króla Babilonu Nabuchodonozora II.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Zdjęcie w serwisie WashingtonPost.com: tajemnicze znaki odkryte w wykopie pod Jeruzalem, tajemnicze wyżłobienia "3 V" w Mieście Dawida.