Tytuł: Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno :: Wietrzychowice - park kulturowy

Dodane przez ploszczak dnia 20 październik 2011 15:27:29
#1

Park kulturowy Wietrzychowice jest położony w gminie Izbica Kujawska, w woj. kujawsko-pomorskim. Został powołany w 2006 roku w celu ochrony i promocji zespołu grobowców megalitycznych pochodzących z młodszej epoki kamienia. Leży na obszarze miejscowości Wietrzychowice oraz Gaj i obejmuje 6 grobowców kujawskich, których budowa datowana jest na połowę IV tysiąclecia przed Chrystusem.

4.bp.blogspot.com/-A4LQe0Ugy2g/TlTjgZZ7-RI/AAAAAAAAJGs/zVqzWo42GaA/s400/P8159999.JPG Jeden z grobowców.
Fot. ze strony Photodocument&pinhole

Częściowo zachowane lub zrekonstruowane grobowce megalityczne mają formę długich nasypów ziemnych w kształcie zbliżonym do trapezu. W części czołowej mają szerokość nawet 10 m i wysokość około 2 m, natomiast po przeciwległej stronie (w tzw.ogonie) ok. 1 m. Całość nasypu obejmuje obstawa z głazów narzutowych. Najdłuższy tego typu obiekt odkryty w Gaju miał 150 m długości. Podczas badań archeologicznych, które rozpoczęto już w latach 30 XX wieku i kontynuowano po wojnie, okazało się, że nasypy grobowców kryją w sobie pochówki ludzkie w kamiennych obstawach. Zmarli składani do grobów byli czasem wyposażani w dary. Były to najczęściej ostrza krzemienne i ceramika. Liczne fragmenty potłuczonych naczyń oraz krzemiennych narzędzi, a także ślady palenia ognia wskazują również na to, iż wokół grobów odbywały się obrzędy i ceremonie na cześć zmarłego, połączone z rytualnym przygotowywaniem i spożywaniem posiłku. W jednym z grobowców znaleziono ponadto ślady po drewnianej konstrukcji korytarza prowadzącego do komory grobowej.
Większość grobowców wpisana jest do rejestru zabytków od 1968 roku.
Do cmentarzyska można dojechać z Izbicy Kujawskiej, jadąc drogą wojewódzką 269 w kierunku na Chodecz i skręcając w lewo na Naczachowo i Wietrzychowice. Samochód zostawiamy na wyznaczonym parkingu i leśną, oznakowaną ścieżką docieramy na miejsce po ok. 500 m.

woak.torun.pl/img_upload/grobowce%20megalityczne%20na%20kujawach.jpg
Mapka ze strony WOAK w Toruniu

Niedaleko od Izbicy Kujawskiej, w miejscowości Sarnowo, gmina Lubraniec, znajduje się jeszcze jedno neolityczne cmentarzysko, składające się z 9 podobnych konstrukcji megalitycznych. Można do niego dotrzeć jadąc z Izbicy w kierunku na Brześć Kujawski i Włocławek.

Edytowane przez ploszczak dnia 20 październik 2011 18:11:31