Tytuł: Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno :: Jaskinia Nietoperzowa (Jerzmanowicka)

Dodane przez emes dnia 04 lipiec 2010 21:28:17
#1

Jaskinia Nietoperzowa (inne spotykane nazwy: Jerzmanowicka, Księża, Biała) usytuowana jest w pobliżu wschodniego krańca wsi Jerzmanowice (powiat krakowski), na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, w górnej części Doliny Będkowskiej, w grupie skał. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, stanowi pomnik przyrody, jest jedną z większych i bardziej znanych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dane według serwisu Epimenides (http://www.sktj.p...top_p.html):
Długość - 326 m.
Rozciągłość pozioma - ok. 154 m.
Deniwelacja - 23 m.
Wysokość otworu - 447 m npm.

www.sktj.pl/epimenides/jura/maps/nietop.gif
Plan jaskini (według serwisu Epimenides)

Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził tu hrabia Jan Zawisza (właściciel Doliny Ojcowskiej) w roku 1871. W latach 1872-79 prowadzona była w jaskini na skalę przemysłową eksploatacja namuliska przez Górnośląski Urząd Górniczy (pierwotny poziom widoczny jest na ścianach). Nadzór archeologiczny w czasie prac sprawował F. Romer, znalazł między innymi ok. 4000 kłów niedźwiedzia jaskiniowego. Na początku XX wieku badania archeologiczne prowadził w jaskini Leon Kozłowski, a systematyczne, kompleksowe prace w latach 1956-63 Waldemar Chmielewski.

Znalezione zostały liczne ślady pobytu w jaskini ludzi z okresów od środkowego paleolitu po średniowiecze. Szczególnie interesujące są znaleziska datowane na ok. 36 tys. lat p.n.e., dzięki którym jaskinia uzyskała status jednego z najcenniejszych stanowisk paleolitycznych na terenie Polski. Charakterystyczne ostrza liściowate wykonane z masywnych wiórów krzemiennych pozwoliły Chmielewskiemu na wyodrębnienie górnopaleolitycznej kultury jerzmanowickiej.

Przedstawiciele tej kultury zamieszkujący Jaskinię Nietoperzową prawdopodobnie specjalizowali się w polowaniach na niedźwiedzie jaskiniowe. W niektórych warstwach kulturowych stwierdzone zostały ślady obszernych ognisk, obejmujących nawet całą szerokość korytarza jaskini oraz liczne krzemienne ostrza. Prof. Chmielewski wysunął hipotezę, że jest to ślad zorganizowanego, sprytnie zaplanowanego, zimowego polowania na niedźwiedzie jaskiniowe. Po rozpaleniu ogniska dym wraz z zimnym powietrzem przenikał dołem wgłąb jaskini i budził śpiące zwierzęta. Te, przestraszone i zaczadzone, próbowały wydostać się na zewnątrz, ale nie potrafiły przekroczyć pasa ognia i miotając się wzdłuż niego, ginęły za sprawą oszczepów ciskanych przez ludzi.

W czasie badań znaleziono również ogromne ilości kości i zębów zwierzęcych, głównie niedźwiedzia jaskiniowego, ale również hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego, wilka, borsuka, mamuta, tura lub żubra, nosorożca włochatego, renifera, lisa polarnego, konia, szczekuszki, leminga, pardwy, nietoperzy oraz innych drobnych gryzoni, ptaków i ryb oraz żółwia.

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-02.jpg
Wejście do jaskini (fot. Michał Surma)

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-03.jpg
Brama skalna w pobliżu wejścia do jaskini (fot. Michał Surma)

Jaskinia jest łatwo dostępna, oświetlona elektrycznie. Możliwe jest jej zwiedzanie z przewodnikiem (za opłatą, czas zwiedzania ok. 40 minut).

Dojazd do jaskini: jadąc drogą krajową nr 94 Kraków - Olkusz (od Krakowa) na "początku" Jerzmanowic skręcamy w lewo (jest drogowskaz-reklama). Około 1 km od drogi głównej osiągamy parking.

Wejście do jaskini znajduje się za budynkiem, w którym jest kasa, punkt gastronomiczny, sklepik z pamiątkami i mini-ekspozycją znalezisk.

W części przyotworowej jaskini znajduje się głęboki, ogrodzony wykop pozostały po badaniach archeologicznych. Zostały tu przekopane osady do głębokości ok. 10 m.

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-13.jpg
(fot. Michał Surma)

W wielu miejscach w ścianach można znaleźć kości zwierzęce (brekcja kostna).

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-20.jpg
(fot. Michał Surma)

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-21.jpg
(fot. Michał Surma)

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-22.jpg
(fot. Michał Surma)

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-23.jpg
(fot. Michał Surma)

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-25.jpg
(fot. Michał Surma)

W jednym z bocznych korytarzy zgromadzono dużą ilość kości.

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-38.jpg
(fot. Michał Surma)

Można też zobaczyć całego zwierza...

www.rydno.pttk.pl/images/photoalbum/album_21/5-jaskinianietoperzowa-41.jpg
(fot. Michał Surma)

Edytowane przez emes dnia 09 lipiec 2010 18:47:59